Τώρα είναι Πέμ Μάιος 02, 2024 10:07 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 21 από 26 [ 253 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 01, 2011 11:13 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Prokopas έγραψε:
Χαζεύοντας λίγο σε άλλα αυτοκινητιστικά forum, πέτυχα το ένα θέμα εδώ όπου και παράπονα υπάρχουν για την αντοχή και την εμφάνισή του αλλά και δήλωση πρώην εφαρμοστή του ότι σταμάτησε να το εφαρμόζει "απλά επειδή δεν ήθελα άλλους πονοκεφάλους και γκρίνιες".

Τα παράπονα για την αντοχή και την εμφάνιση αντιμετωπίστηκαν εντός εγγύησης με εκ νέου εφαρμογή του προϊόντος.

Eπειδή ξέρω την υπόθεση από πρώτο χέρι, το πρόβλημα ήταν στο ότι έμειναν στάμπες από κουτσουλιές κάτι που φυσικά δεν έπρεπε να γίνει.

Όπως και να΄χει, το προϊόν ξαναπεράστηκε και από τότε δεν φαίνεται να έχει υπάρξει πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου, οπότε ενδέχεται να υπήρξε ελαττωματική παρτίδα του coat ή κάτι άλλο.

Παράπονο για την εμφάνιση δεν είδα πουθενά Προκόπη μιας και παρακολουθούσα (και συμμετείχα ενεργά κιόλας αν παρατηρήσει κανείς) την όλη συζήτηση και επίσης ο ίδιος ο πελάτης είπε πως η στάμπα απ'την κουτσουλιά αφαιρέθηκε πανεύκολα με αλοιφή, ενώ αν δεν υπήρχε προστασία θα είχε εισχωρήσει στο βερνίκι και σίγουρα θα ήθελε πιο δραστικά μέτρα, αν τελικά έφευγε ποτέ.

Και πάλι όμως η στάμπα δεν θα έπρεπε να μείνει, οπότε ή έγινε λανθασμένη εφαρμογή, ή υπήρξε αστοχία υλικού, ή το coat δεν έκανε όσα υπόσχεται.
Επειδή ξέρω τον εφαρμοστή και τον θεωρώ ιδιαίτερα έμπειρο, σχεδόν αποκλείω το πρώτο.
Επειδή επίσης το coat έχει περαστεί σε πολλά αυτοκίνητα και τα περισσότερα δεν είχαν τέτοιο θέμα, αποκλείω και το τρίτο.
Πιο πολύ προς το δεύτερο μου κάνει, αλλά αφού η εταιρεία τήρησε την εγγύησή της, τότε το πρώτο βήμα έγινε.
Το επόμενο είναι να μην ξαναπαρουσιαστεί ποτέ τέτοια θαμπάδα, κάτι που ξέρει μόνο ο κάτοχος του αυτοκινήτου.

Τώρα, όσον αφορά στα κάγκελα του background δεν καταλαβαίνω ποιο είναι (πάλι) το πρόβλημα!
Το μαγαζί είναι το autostar στην Πεύκη (είμαι συμφορουμίτης με τον ιδιοκτήτη, όπως και με τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού που σταμάτησε να εμπορεύεται το coat και είναι στο Χαλάνδρι), το οποίο εφαρμόζει το ceramic coat όπως και δεκάδες άλλα μαγαζιά στην Αθήνα (αν δεν κάνω λάθος το εφαρμόζουν και όλα τα chips away) δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κρύβουμε.
Εκτός και αν είναι εγκληματικό και κοροϊδία να εμπορεύεται κανείς το ceramic coat, οπότε να κλειδώσουμε και το τόπικ αυτό γιατί υπάρχει κίνδυνος εξαπάτησης του κόσμου!



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 01, 2011 11:32 pm 
Service Maintenance Manager
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 9:09 am
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: GoodView
Άρη διάβασα όλο το θέμα και κάποιος ανέφερε ότι δεν είχε την αφή που είχε στην αρχή. Δεν στέκομαι όμως εκεί καθώς όπως γράφουν όλα επιδιορθώθηκαν στην εγγύηση. Όχι πως συμφωνώ με αυτό αλλά έστω ότι έτυχαν.

Το ότι γνωρίζεις όπως λες εφαρμοστή που έχει γράψει δημόσια ότι σταμάτησε να το τοποθετεί για να έχει το κεφάλι του ήσυχο δεν το θεώρησες ως κάτι αξιοσημείωτο? Εάν το διάβαζε κάποιος, τι γνώμη θα σχημάτιζε?

Γιατί εν τέλει μόνο ένας εφαρμοστής προσπαθεί να το υπερασπιστεί?

Ίσως η εξαπάτηση που αναφέρεις Άρη να πραγματοποιείται... Όχι για το αν είναι καλό το προϊόν ή όχι. Ούτε αυτοί που το εφαρμόζουν δεν το ξέρουν με σιγουριά αυτό. Για τον τρόπο που προσπαθούν να το προωθήσουν και να αυξήσουν το πελατολόγιό όμως?



_________________
Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 01, 2011 11:47 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Α, και κάτι ακόμα που μου το είχε πει κι ο εφαρμοστής που στη συνέχεια αντιμετώπισε προβλήματα και σταμάτησε να εφαρμόζει το coat.
Αν το προϊόν κάνει ΟΛΑ όσα υπόσχεται, τότε αυτοί που είναι πραγματικά χαμένοι (σε κάποιο βαθμό φυσικά αφού όπως και να'χει ένα καλό κέρδος το έχουν απ'την εφαρμογή του) είναι οι ίδιοι οι detailer που το εφαρμόζουν, αφού για 4-5 χρόνια δεν κάνουν το παραμικρό στα αυτοκίνητα που είναι περασμένα με coat, ούτε γυάλισμα, ούτε κέρωμα!
Και αν χρειαστεί να γυαλίσουν, το κάνουν δωρεάν γιατί είναι στα πλαίσια της εγγύησης αφού το προϊόν προστατεύει υποτίθεται από αράχνες που προέρχονται απ'το πλύσιμο (βέβαια αν το πλένει ο άλλος με μπαντανόβουρτσα δεν φταίει το προϊόν, αλλά από τις απλές αράχνες που δημιουργούνται με τα πολλά πλυσίματα υποτίθεται πως προστατεύει).

Άρα, οι detailers σίγουρα έχουν περισσότερο κέρδος από τα κερώματα και τα γυαλίσματα παρά από προϊόντα τύπου coat αν κάνουν όσα υπόσχονται.
Αλλά κι αν δεν τα κάνουν, τότε πάλι θα υπάρξει πρόβλημα αφού θα είναι υποχρεωμένοι να διορθώνουν προβλήματα που υποτίθεται πως δεν θα έπρεπε να έχουν δημιουργηθεί, εντελώς δωρεάν, μιας και τα καλύπτει η εγγύηση της εταιρείας. Άρα, χαμένες εργατοώρες.

Η δική μου λογική αλλά και με τα όσα άτομα μίλησα περί του θέματος, αυτά λένε.
Όλα αυτά σε φιλολογικό επίπεδο ωστόσο. Στην πράξη θα φανεί η πραγματικότητα.


Προκόπη γράφαμε ταυτόχρονα.
Για΄μένα δεν προσπαθεί να το υπερασπιστεί μόνο ένας εφαρμοστής, αλλά όλοι όσοι συνεχίζουν να το εφαρμόζουν.
Δε νομίζω πως οι υπόλοιποι το θεωρούν μούφα αλλά ρισκάρουν το όνομα του μαγαζιού τους για να κονομήσουν λίγες εκατοντάδες ευρώ και με κίνδυνο να χάσουν για πάντα πελάτες, πόσο μάλλον όταν μέσα βρίσκονται αλυσίδες μαγαζιών με μικροεπισκευές (chips away), αντιπροσωπείες αυτοκινήτων κλπ.
Όσοι λοιπόν το εμπορεύονται, το στηρίζουν, όσοι όχι είναι εναντίον.
Και εναντίον είναι ένας εφαρμοστής, τον οποίο ωστόσο για να είμαι ειλικρινής τον εκτιμώ, γι'αυτό και εξετάζω με ιδιαίτερη σκεπτικότητα το όλο θέμα και θέλω πολύ να γίνουν οι δοκιμές που λέμε.

Και εν τέλει όχι δεν το θεωρώ απάτη αφού υπάρχει επίσημη εγγύηση με αριθμό πλαισίου μόνο και μόνο επειδή οι εφαρμοστές δεν είναι απόλυτα σίγουροι αν το προϊόν αντέχει 5 χρόνια.
Πως θα μπορούσαν να είναι άλλωστε? Έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που λανσαρίστηκε το προϊόν?
Όχι.
Γι'αυτό όμως και δίνεται η εγγύηση.
Και για να είμαστε και ειλικρινείς, πολλά από τα προϊόντα detailing που αγοράζουμε συχνά δεν είναι όσο καλά υπόσχονται ότι είναι. Κάποιο κερί μπορεί να κρατάει πολύ λιγότερο απ'ότι λέει, κάποιο σαμπουάν να αφήνει στάμπες, κάποια γυαλιστική να μην διορθώνει με τίποτα κλπ.
Σε όλους μας έχουν τύχει κάποια από τα παραπάνω, ωστόσο δε νομίζω πως κατηγορήσαμε κανέναν για εξαπάτηση, ούτε στείλαμε εξώδικο σε καμία εταιρεία παρασκευής των προϊόντων αυτών, απλά πήγαμε παρακάτω και δεν τα ξανααγοράσαμε. Φυσικά δεν ήταν και τόσο ακριβά, αλλά και πάλι η απάτη είναι απάτη, δεν παίζει ρόλο μόνο το ποσό.
Μην είμαστε τόσο επικριτικοί λοιπόν με το coat εκ των προτέρων τη στιγμή που υπάρχει εγγύηση, που μέχρι στιγμής φαίνεται να λειτουργεί, κάτι που έγινε και στην υπόθεση του κατόχου του ΤΤ.
Αν δεν υπήρχε εγγύηση, τότε κι εγώ θα ήμουν κάθετα αντίθετος, τώρα όμως περιμένω να δω, αφού αν το προϊόν είναι μούφα, τότε ο μεγαλύτερος χαμένος είναι η εταιρεία και οι εφαρμοστές, οι οποίοι για 5 χρόνια θα είναι υποχρεωμένοι να κάνουν ένα κάρο διορθώσεις (γυαλίσματα και επανεφαρμογές) στους δυσαρεστημένους πελάτες και όλα αυτά δωρεάν!



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 12:14 am 
Service Maintenance Manager
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 9:09 am
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: GoodView
Ξαναλέω για μία ακόμη φορά ότι δεν το καταδίκασε κανείς αλλά βρε Άρη στέκεσαι μόνο σε αυτά που θέλεις. Από το 5 χρόνια δεν παθαίνει τίποτα, περάσαμε στην εγγύηση, μετά που θα πάμε?

Δεν έχω γράψει πουθενά ότι το προϊόν είναι άχρηστο αλλά πραγματικά κάτι τέτοιες απαντήσεις προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου.

Όποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει ας διαβάσει με κριτική ματιά όλα όσα έχουν γραφτεί και ας αποφασίσει μόνος του...



_________________
Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 12:21 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Driver_M έγραψε:
...είναι οι ίδιοι οι detailer που το εφαρμόζουν...



Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 1:14 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Prokopas έγραψε:
Ξαναλέω για μία ακόμη φορά ότι δεν το καταδίκασε κανείς αλλά βρε Άρη στέκεσαι μόνο σε αυτά που θέλεις. Από το 5 χρόνια δεν παθαίνει τίποτα, περάσαμε στην εγγύηση, μετά που θα πάμε?

Δεν έχω γράψει πουθενά ότι το προϊόν είναι άχρηστο αλλά πραγματικά κάτι τέτοιες απαντήσεις προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου.

Όποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει ας διαβάσει με κριτική ματιά όλα όσα έχουν γραφτεί και ας αποφασίσει μόνος του...

Και πως μπορεί να ξέρει κάποιος αν αντέχει 5 χρόνια ρε Προκόπη αν δεν περάσουν πρώτα τα χρόνια αυτά?
Άρα εξ'ορισμού δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι προς το παρόν και το μόνο που μένει ως εχέγγυο είναι η εγγύηση.
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα και γιατί προσβάλλεται η νοημοσύνη σου.
Δηλαδή τι πρέπει να γίνει για να είναι όλα οκ, οι detailers-εφαρμοστές του να κόβουν τα κεφάλια τους αν το προϊόν αυτό δεν κάνει όσα υπόσχεται?

Προσωπικά παίρνω πάντα όλες τις εκδοχές, μιας και δεν έχω ΚΑΜΙΑ προσωπική εμπειρία με το coat.
Γι'αυτό λέω πως αν λειτουργεί όπως πάνω κάτω λέει η εταιρεία, όλα οκ.
Αν δεν λειτουργεί πάλι, τότε ο πελάτης έχει μια εγγύηση με ό,τι αυτό συνεπάγεται (επανεφαρμογές, γυαλίσματα κλπ) οπότε δεν μένει εντελώς ξεκρέμαστος, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να είναι και ευχαριστημένος φυσικά.
Είναι κάτι παράλογο σε αυτά που λέω?



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 11:09 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 2:18 pm
Δημοσιεύσεις: 32
Είναι αλήθεια ότι αν κάνει ότι υπόσχεται οι detailers χάνουν χρήματα από τα πιθανά κερώματα - γυαλίσματα κτλ που είναι πολύ πιο συχνά από 5 χρόνια. Ίσως γι'αυτό να το εφαρμόζουν πιο πολύ αντιπροσωπείες και μαγαζιά επιδιορθώσεων (chips away, paintbull κτλ) που δε ζούν κυρίως από το detailing αλλά από όλα τα άλλα..



_________________
Peugeot 207 rallye
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 11:37 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Αύγ 10, 2011 1:18 pm
Δημοσιεύσεις: 11
insigner έγραψε:
Τα γνωστά κάγκελα στο background...

http://img708.imageshack.us/i/03032011162m.jpg

Για πόσο βλάκες μας περνάνε μερικοί εδώ μέσα...


Προσπάθησε να σε πείσει κάποιος ότι δεν είναι το autostar;

Γιατι τέτοιος φανατισμός ρε παιδια;

Άλλάζοντας θέμα, θέλω να ρωτήσω το εξής : Έστω οτι έχω ένα αμάξι 5 χρόνια χωρις κάποια προστασία και το μόνο που έχει πάνω είναι αράχνη. Αν το πάω και του κάνουν ένα γυάλισμα, με την όποια αφαίρεση βερνικιού, το χρώμα θα δείχνει σαν να μην πέρασε μια μέρα απο τη στιγμή που το αγόρασα ή θα χάνει κάπου;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 1:06 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Εχουν δικιο τα παιδια πιο πανω. Ειμαι απο τους πρωτους που δεν θελω να λεω κατι κακο για καποιο προιον ομως το συγκεκριμενο εχει πολλα κενα. Το πρωτο και βασικο ειναι οτι κανενας δεν εχει μπει στην διαδικασια να μας εξηγησει τι ακριβως κανει και πως το κανει, ποια ειναι η συσταση του και πως πετυχαινει το αποτελεσμα που λενε. Τι συν εχει και τι πλην.
Αυτο και μονο λεει πολλα τελικα γιατι αν το προιον κανει ολα οσα λεει τοτε δεν νομιζω οτι θα υπηρχε τετοια αμφισβητηση με αυτο. Επισης αφου ειναι τοσο καλο γιατι δεν το πουλανε σε μπουκαλακια να δοκιμαζουμε μονοι μας. Ο Χαρης πιο πανω εκανε μια προταση και απο οτι καταλαβα δεν προχωρησε, το γεγονος οτι καποιος εφαρμοστης δεν θελει να το βαλει διπλα απο ενα αλλο προιον nano/zaino - δεν εχει σημασια πιο θα ειναι αυτο - λεει πολλα για μενα.

Φιλε οι γυαλιστικες κοβουν βερνικι και το επαναφορουν στην αρχικη του κατασταση, ασχετα με το ποσο χρονων ειναι το αυτοκινητο, οπου δεν υπαρχουν βαθιες γρατζουνιες(μεχρι χρωμα/ασταρι).



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 1:43 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
PnZ έγραψε:
insigner έγραψε:
Τα γνωστά κάγκελα στο background...

http://img708.imageshack.us/i/03032011162m.jpg

Για πόσο βλάκες μας περνάνε μερικοί εδώ μέσα...


Προσπάθησε να σε πείσει κάποιος ότι δεν είναι το autostar;

Γιατι τέτοιος φανατισμός ρε παιδια;

Άλλάζοντας θέμα, θέλω να ρωτήσω το εξής : Έστω οτι έχω ένα αμάξι 5 χρόνια χωρις κάποια προστασία και το μόνο που έχει πάνω είναι αράχνη. Αν το πάω και του κάνουν ένα γυάλισμα, με την όποια αφαίρεση βερνικιού, το χρώμα θα δείχνει σαν να μην πέρασε μια μέρα απο τη στιγμή που το αγόρασα ή θα χάνει κάπου;

Aν η αράχνη προέρχεται μόνο απ'το πλύσιμο (μιλάμε για σωστό πλύσιμο και όχι συνέχεια σε πλυντήρια με βούρτσες κλπ), δηλαδή δεν είναι πολύ μεγάλη, τότε με ένα γυάλισμα διορθώνεται πλήρως και αφαιρείται αρκετά λίγο βερνίκι ώστε να προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα.

Μιχάλη, το ότι δεν επιτρέπεται στον καθένα να το εφαρμόσει μόνος του είναι (σύμφωνα με την εταιρεία) για να διασφαλιστεί η σωστή τοποθέτηση ώστε να ισχύει και η 5ετής εγγύηση.
Αν ο κάθε άσχετος (γιατί πολλοί είναι άσχετοι με το θέμα detailing) πάει και το εφαρμόσει σε βρώμικο αυτοκίνητο ή απλά πλυμένο (όχι "προετοιμασμένο" για προστασία), τότε στάνταρ το προϊόν δεν θα έχει καλή απόδοση (όπως και δεν θα είχε κανένα κερί-sealant) και θα ρίχνανε όλοι τα σπασμένα στην εταιρεία.
Έχει λοιπόν ένα point το να εφαρμόζεται μόνο από εξειδικευμένους εφαρμοστές.

Τώρα δεν καταλαβαίνω από που συμπέρανες πως σταμάτησε η δοκιμή.
Εγώ πάντως δεν είχα καμια τέτοια ενημέρωση, αντίθετα και η εταιρεία ήταν σύμφωνη αλλά ο εφαρμοστής μου είπε πως και η εταιρεία να μη συγκαταθέσει, θα αναλάβει ο ίδιος να περάσει μια μικρή επιφάνεια στον Χάρη, αρκεί να πάει μια μέρα που θα το εφαρμόζει σε άλλο αυτοκίνητο (για να βάλει δηλαδή ότι θα περισσέψει από εκείνο).
Μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα λοιπόν.

Προς το παρόν δεν έχω ενημέρωση, σε λίγες μέρες θα έχω όμως και αν η άλλη πλευρά δεν θέλει να γίνει η δοκιμή, πρώτος θα το γράψω εγώ και φυσικά θα είναι ιδιαίτερα αρνητικό.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 21 από 26 [ 253 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 26  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: