Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 7:59 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 17, 2010 4:15 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 2:12 am
Δημοσιεύσεις: 152
Διαβαζοντας το φορουμ βλεπω απο ελαχιστη εως καθολου αναφορα σε πιο επαγγελματικα προιοντα οπως 3M, Farecla, Etalon κ.α.
Μιλουσα με ενα φιλο ο οποιος πουλαει χρωματα αυτοκινητων και για τις γωστες μας autoglym, meg, poorboys κλπ ουτε που εκανε κουβεντα...Τις αντιμετωπισε σαν "δευτερατζες για τον πολυ κοσμο"
Μαλιστα η προταση του ηταν 3Μ κιτρινη και Farecla Glaze ή 3Μ κιτρινη και 3Μ μπλε. (τι λετε αντι των poorboy 2 & 1??)
Σε ιδια κουβεντα με φανοποιο, ασχετο με τον φιλο μου, μου προτεινε ακριβως τα ιδια πραγματα.

Η απορια μου ειναι απλη. Οι επαγγελματιες γιατι δεν ασχολουνται με αυτα τα προιοντα???


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 17, 2010 4:50 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Από την δική μου οπτική γωνία το θέμα έχει ως εξής:

Καταρχήν ξεχωρίζω τους επαγγελματίες φανοποιούς από τους επαγγελματίες detailer και από τους ερασιτέχνες detailers.

Οι πρώτοι (στην Ελλάδα) αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να σβήσουν γρήγορα και χωρίς πολλά πολλά ότι αφήνουν τα ντουκόχαρτα. Οπότε τους ενδιαφέρει η ταχύτητα. η ευκολία χρήσης (Αυτό είναι για όλους), η άμεση διάθεση του προϊόντος καθώς και το κόστος. Δεν τους ενδιαφέρει το τέλειο φινίρισμα αλλά το αποδεκτό από την πλειονότητα φινίρισμα (αυτό ισχύει σε ποσοστό τουλάχιστον 90% τον φανοποιών).

Οι δεύτεροι (detailers) έχουν ως στόχο (σε θεωρητικό επίπεδο) το τέλειο φινίρισμα. Τα θέλω τους είναι παραπλήσια με αυτά των φανοποιών ως προς το κόστος ευκολία χρήσης κτλ αλλά δεν θέλουν (η οι σωστοί επαγγελματίες τουλάχιστον) αποδεκτό αποτέλεσμα αλλά κάτι παραπάνω.

Οι ερασιτέχνες detailers τώρα έχουν στόχο το τέλειο (άσχετα το τι καταφέρουν) ΔΕΝ τους ενδιαφέρει το κόστος αφού οι ποσότητες που χρησιμοποιούν είναι πολύ μικρές. ΔΕΝ τους ενδιαφέρει η άμεση διαθεσιμότητα.

Χωρίζοντας έτσι τις κατηγορίες είναι αδιανόητο για όλους τους φανοποιούς και πολύ δύσκολο για όλους του επαγγελματίες detailers να χρησιμοποιούν προϊόντα τα οποία δεν είναι άμεσα διαθέσιμα στην Ελλάδα ή έχουν πολύ μεγάλο κόστος (μικρή συσκευασία = μεγάλο κόστος γιατί οι δύο αυτές κατηγορίες δεν χαλάνε 250 ml το χρόνο όπως ο ερασιτέχνης)

Έτσι η 3Μ (έχει κορυφαία προϊόντα άσχετα αν δεν έχουν αναφερθεί στο φόρουμ) με την πολύ ισχυρή παρουσία της στην Ελλάδα με τα πολλά σημεία πώλησης και τις "λογικές" τιμές για Ελλάδα είναι από τις αγαπημένες εταιρίες των φανοποιών. Την βρίσκουν παντού δουλεύει και είναι πάντα σε στοκ.

Σε αντιστοιχία η meguiars είναι η αγαπημένη των detailers επειδή έχει και κεριά στην σειρά της αλλά και άλλα προϊόντα περιποίησης για πλαστικά κτλ (η 3Μ έχει στην Ευρώπη από ελάχιστα έως τπτ σε αυτό τον τομέα)

Αντίθετα ο ερασιτένης detailer μπορεί να κάνει αγορές μέσω internet να περιμένει για να έρθει το Χ Y Z προϊόν να του βγάλει την ψυχή πολλές φορές για να το εφαρμόσει (ή απλά να του πάρει πολύ χρόνο) αρκεί το αποτέλεσμα να είναι καλό. Επίσης δεν τον νοιάζει αν το μπουκαλάκι είναι 200ml αντί για 1lt (και ίσως πολλές φορές προτιμά την μικρή συσκευασία αφού η χρήση είναι περιορισμένη).


Τέλος η αντιμετώπιση σαν δευτεράτζες που αναφέρεις προέρχεται από την άγνοια ύπαρξης αυτών των εταιριών, διακιολογημένα κατά την γνώμη μου αφού δεν παρουσιάζουν εμπορικό η χρηστικό ενδιαφέρων για αυτούς.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 17, 2010 4:57 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Οι επαγγελματίες (θεωρώ ότι αναφέρεσαι σε φανοποιούς), δεν ενδιαφέρονται για detailing.
Συνήθως αυτό που τους νοιάζει είναι όταν τελειώσουν το βάψιμο και τρίψουν την επιφάνεια, να χρησιμοποιήσουν έναν δυνατό συνδιασμό ο οποίος να βγάζει με ευκολία τα σημάδια από τα τριψίματα.
Κοινώς σε γενικές γραμμές μιλάμε για πολύ χοντρές αλοιφές, και συνήθως χρήση wool pad.
από την άλλη όταν πάνε κάποιοι για γυαλίσματα σε φανοποιούς οι αλοιφές είναι σχεδόν πάντα ίδιες αλλά τις χρησιμοποιούν με σφουγγάρια.
Κοινώς τους ενδιαφέρει γρήγορο κόψιμο για να τελειώνουν γρήγορα.
στο 90% των φαναρτζίδικων, έχουν μία αλοιφή τύπου G3 για να ξεκινάνε, μία 3Μ fast cut και μία πιο ενδιάμεση. Και τα σφουγγάρια τους περιορίζονται σε heavy cutting και polishing pads, η χρήση των οποίων είναι γιαν α δώσουν λίγη γυαλάδα μετά από τις πολύ χοντρές αλοιφές και τη γούνα.
Το αποτέλεσμα της παραπάνω τεχνικής είναι μειωμένη γυαλάδα και συνήθως ολογράμματα.
Εδώ λοιπόν έρχεται το detailing.
Σε γενικές γραμμές στο detailing χρησιμοποιούνται πιο ντελικάτα προιόντα, πιο απαλά σε κόψιμο, και με περισσότερη λίπανση μέσα τους.
Πλεον παίζεις με πολύ πιο λεπτές αλοιφές, πιο μαλακά σφουγγάρια, και κοιτάς πάντα να πάρεις το μέγιστο από την επιφάνεια σου, καταπονόντας την όσο λιγότερο γίνεται.
Κάτι το οποίο δεν είναι δυνατόν να γίνει με πιο επιθετικούς συνδιασμούς αλοιφής και σφουγγαριών.
Είναι πολύ εύκολο για όλους να γυαλίσουμε μία επιφάνεια με την πιο χοντρή μας αλοιφή για να φύγουν οι γρατζουνιές και να κατεβάσουμε το βερνίκι 15μm, αλλά στο detailing κοιτάς να έχεις τον καλύτερο συνδιασμό και των 2.
Από εκεί και πέρα είναι στην προτίμηση του καθενός το πόσο μακρυά θέλει να πάει στην ετοιμασία μίας επιφάνειας.
Εγώ πχ στο κόρσα που γυάλισα αφού είχα τελειώσει με το γυάλισμα με την 83, έκανα ένα τεστ με την 80 και ενώ δεν υπήρχε ίχνος γρατζουνιάς από πριν, η 80 έδωσε ένα βάθος στο χρώμα και τόνισε ελάχιστα την πέρλα, πράγμα το οποίο μου άρεσε και γι αυτό αποφάσισα να διπλασιάσω τον χρόνο που δούλεψα στο αυτοκίνητο. Για κάποιον άλλο η επιφάνεια μετά την 83 θα μπορούσε να χαρακτηριστεί άψογη. Για εμένα όχι. Βέβαια δεν με πίεζε ο χρόνος όπως έναν επαγγελματία και ήθελα να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Γι αυτόν το λόγο και το detailing είναι κάτι το οποιο μπορεί να πάρει 1-2 μέρες να γίνει ενώ ο φαναρτζής σου γυαλίζει το αυτοκίνητο σε 1-2 ώρες. Βέβαια όταν κάνεις μια βόλτα το αμάξι και βγεις να το κοιτάξεις μετά λίγο στον ήλιο όταν θα έχουν φύγει τα λάδια από τις αλοιφές του και θα δεις ότι το χρώμα είναι γεμάτο ολογράμματα και micro marring από τις χοντρές αλοιφές θα πεις ο μλκς τι μου έκανε.
Από την άλλη βέβαια υπάρχουν προιόντα σε επαγγελματικές σειρές της 3Μ πχ που κάνουν για detailing και χρησιμοποιούνται κατά κόρον από πολλούς detailers παγκοσμίως.
Αλλά δεν είναι τόσο φιλικές προς τον μέσο χρήστη. Είναι αλοιφές που πρέπει να έχεις μία στοιχειώδη σχέση να καταλάβεις πότε χρειάζεται παραπάνω λίπανση, πότε στεγνώνει η αλοιφή, μέχρι που πρέπει να τις δουλέψεις κτλ. Συνεπώς ευνοούνται από τα πιο έμπειρα χέρια και μάτια.
Οι Etalon που λες πχ, γνωρίζεις ότι είναι αλοιφές της Menzerna οι οποίες έχουν αλλαγμένα ταμπελάκια από τον έλληνα αντιπρόσωπο?
Οι menzerna είναι και αυτές αλοιφές που χρησιμοποιούνται πάρα πολύ από detailers, αλλά πάλι είναι πιο ιδιότροπες από κάποιες entry level της meguiar's πχ.
Άλλος ένας λόγος που οι φανοποιοί δεν ασχολούνται με αυτές τις μάρκες είναι το κόστος και η άμεση διάθεση του προιόντος.
Ο φανοποιός αγοράζει στην μισή τιμή από ότι εσύ (ίσως και λιγότερο) ενώ αν ξεμείνει τις βρίσκει στο μαγαζάκι της γειτονιάς ή στον τοπικό του αντιπρόσωπο. Δεν πρόκειται να μπει στην διαδικασία να αγοράσει από εξωτερικό αλοιφές της Meguiar's ούτε πρόκειται να τις πληρώσει χρυσάφι στον τοπικό αντιπρόσωπο.
Συνοπτικά γιατί νιώθω ότι σας έχω κουράσει, λέω ΝΑΙ σε αλοιφές της 3Μ, menzerna κτλ, αλλά στην σωστή τιμή. OXI 40 ευρώ το μπουκάλι λιανική όταν έξω έχει 15, και ο φαναρτζής το αγοράζει 20 (ενδεικτικές είναι οι τιμές... αν και έχω ακούσει κόσμο να αγοράζει ένα μπουκάλι 3Μ μέχρι και 55 ευρώ με τη δικαιολογία είναι η καλύτερη γι αυτό τα έσκασα). Αλήθεια μπορείς να ποστάρεις τιμές για συσκευασίες λίτρου της 3Μ, και της Etalon και που μπορούμε να τις βρούμε?
Ειδικά για τις δεύτερες με ενδιαφέρει και το έψαχνα πρόσφατα, μιας και μιλάμε για menzerna με άλλο ταμπελάκι.
Μάθε αν μπορείς...
Αυτά από εμένα :)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 17, 2010 5:09 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 2:12 am
Δημοσιεύσεις: 152
Και οι δυο ήσασταν κατατοπιστικότατοι και ευχαριστώ! :)
Η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει ως προς το ποια μαρκα να χρησιμοποιησω

Καποιο λινκ για να βρουμε τις 3Μ σε λογικες τιμες υπαρχει??

Χαρη τις ETALON τις βρηκα εδω
http://www.alexport.gr/en/products.php?cat=50&group=
και βεβαια δεν ειχα ιδεα οτι ειναι menzerna


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 17, 2010 5:22 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
;)
ούτε εγώ το ήξερα αλλά μου έκανε εντύπωση το μπουκάλι του σπρέυ το οποίο είναι ίδιο με το menzerna final inspection, μετά κάπου είχα πετύχει ότι η alexport είναι διανομέας αλοιφών menzerna σε ελλάδα και βαλκάνια, και μετά ψάχνοντας στο site της menzerna είδα ότι διαθέτουν τα προιόντα τους για να γίνουν relabel και να μεταπωληθούν.

Παράθεση:
From: ALEXPORT COMPANY Dear Sirs, Our company is an export-import company based in Thessaloniki, Greece, with specialization in car refinishing materials. Our major market orientation is the Balkans and the Caucasian region of the former USSR. In those countries we have a highly developed and well-established chain of distribution for car refinishing products and tools. Currently we export to 13 countries in the above mentioned markets. Our company is a distributor for such companies as 3M, Devilbiss, Gekatex, Menzerna, Matador abrasives (Starcke, Germany) and Smirdex. Moreover, we sell the range of the products under our brand name ETALON. You can find information about our company in our corporate site: www.alexport.gr We are interested in your rangde of automotive consumables, especially paint strainers under our brand name. Currently we are purchasing paint strainers from Canada, Strain-Tech company, but unfortunately we have quality problems, and we want to replace their products. Also, inform us please if you sell to any of the countreis I mentioned above. We are looking forward to receive information from your company. Tel: +30 2310 501814 Fax: +30 2310 524771 Url: www.alexport.gr E-mail: info@alexport.gr Sincerely, Alexander Aslamazis General Director “Alexport Company”


http://www.kardol.com/_formdata/feedback.htm

Άρα 99.9% μιλάμε για προιόντα της menzerna δεδομένου ότι δεν υπάρχουν πουθενά αλλού στον κόσμο προιόντα της ETALON.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 23, 2010 8:36 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 3
kalispera sas ,

ta proionta tis MENZERNA ta vrika se mia eteria pou poulai genikos mixanimata kai ergaleia
fernoun arketa xronia ta proionta tous alla gia viomixaniki xrisi ke me enimerosas oti sintoma tha exoun ola ta proionta tis MENZERNA episis kai alla prointa opos alifadoroys ktl meta apo psaksimo epesa stin selida tous www.ntolkas.com i epikinonia ine ligo diskoli tilefonika alla meso tou info@ntolkas.gr mou apantisane amesa


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 23, 2010 8:41 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 3
episis ematha oti i eteria ZERO opos onomazete sto www.ntolkas.com kai exi ta proionta tis MENZERNA ine kai o metapolitis pou dini i MENZERNA tixea efoson tin ixa vri apo anthropo pou asxolite ke doulevi ta proionta tis oti otan ixe epikinonisi me tin MENZERNA ton estilan stin ZERO


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 23, 2010 10:10 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Γράφε καλύτερα με ελληνικά γράμματα.Είναι πιο εύκολο για όλους ;)



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 3M, Farecla κ.α
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 24, 2010 8:28 am 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
πριν καιρό που είχα επικοινωνήσει με την εταιρεία Mazerna στη Γερμανία για τα προϊόντα αφού το mail άλλαξε 2-3 χώρες τους μου ειχαν ζητήσει από μια
Παλέτα από το Κάθε Προϊών .

Δεν ξέρω στην παρούσα οικονομική κατάσταση αν μπορεί κάποιος να φέρει
αυτές τις ποσότητες αλλά και να διαθέσει άμεσα ενα άγνωστο προϊών στην Ελληνική αγορά .



anyway με το καλό να τα φέρει



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: