Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 6:14 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 6 από 27 [ 270 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 27  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 19, 2009 10:14 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
Τι να πω ρε παιδιά, εμένα την απωθεί τη σκόνη, φεύγουν και οι τριγμοί. Το προτείνουν όλα τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία από τις αντιπροσωπίες αυτοκινήτων και από εκεί το έμαθα. Πιο πριν είχα ΜΧ5 και στο πίσω μέρος ακούγονταν τριγμοί και φύγανε όταν έβαλα υγρή σιλικόνη σε σπρέι στις τσιμούχες του πορτμπαγκάζ. Μετά έβαλα στα λάστιχα της οροφής και πόρτας και είχα μεγάλη επιτυχία. Μάλιστα στις ετικέτες το συστήνουν για τσιμούχες παραθύρων πόρτων αυτοκινήτου. Τώρα έχω RAV4 και πάλι οι τριγμοί από το πορτμπαγκάζ και τις πίσω πόρτες έτσι φεύγουν. Σίγουρα θα υπάρχει κάτι καλύτερο, όμως αυτό το χρησιμοποιώ με μεγάλη επιτυχία. Σίγουρα απωθεί τη σκόνη. Το RAV4 είναι έξι και μισό ετών πάει και εκτός δρόμου με τρομερή σκόνη και οι τσιμούχες του είναι σαν καινούργιες! Προσοχή μη βάλει κανένας βαζελίνη ή κρέμα για τα χέρια: θα αποκτήσει τόση σκόνη και τελικά βρώμα, που θα πουλήσετε το αμάξι! Ένας φίλος το έπαθε. Εκεί θα δεις να μαγνητίζει τη σκόνη!

Πως το βάζω τώρα: παλιά ψέκαζα απλά τα λάστιχα, όμως στάζει και μπορεί να λερωθεί η ταπετσαρία (καθαρίζει όμως με karpex για χαλιά). Τώρα βρέχω με το σπρέι ένα μικρό κομμάτι από πανί μικροινών και το περνάω και το καθαρίζω το λάστιχο της πόρτας. Προσοχή για την οροφή του κάμπριο δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Μόνο για τα λάστιχα της οροφής του ξέρω.

Υ.Γ. Μήπως τα ειδικά προϊόντα δεν έχουν την ίδια επιτυχία επειδή χρησιμοποιείτε μικρή ποσότητα; Μήπως η δική μου επιτυχία οφείλεται στο ότι χρησιμοποιώ πολύ αφού είναι φθηνό; Στο RAV4 χρησιμοποιώ όλο το μπουκάλι κάθε φορά! Έτσι μου το έδειξαν στην αντιπροσωπία.



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 19, 2009 12:06 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 11:52 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Λοπόν εγώ όπως προείπα έχω δοκιμάσει πάρα πολλά. Το καλοκαίρι έκανα τη μ@λ@κί@ και έβαλα βαζελίνη στα λάστιχα της οροφής και στα παράθυρα.
Τα λάστιχα ναι μεν μαλάκωσαν αλλά τράβηξαν τόση σκόνη και βρομιά που μόνο δεν έκλεγα και σκεφτόμουνα να πάω να πετάξω το αμάξι...
Τελικά με τη βοήθεια ενός φίλου κάτσαμε μια μέρα και σχεδόν την αφαιρέσαμε τελίως. Από τότε ποτέ ξανά βαζελίνη και να σκεφτείτε ότι ένα "αστέρι" από εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου την είχε προτείνει :evil:

Για να έρθουμε στο σήμερα όμως.
Χθες το βράδυ είχα πάει πράκτικερ για κάτι υαλοκαθαριστήρες και βρήκα στα είδη αυτοκινήτου ένα σπρέυ σόναξ συντηριτικό ελαστικών. Διάβασα στις οδηγίες χρήσης ότι έκανε για συντήρηση στα λάστιχα της πόρτας τσιμούχες κτλπ. Σχεδόν σπρέυ σιλικόνης είναι και αυτό αλλά το είδα πιο ειδικό και τελικά το αγόρασα (7 ευρώ έκανε).

Ήρθα πιο μετά σπίτι, άνοιξα το φώς στο γκαράζ και βουρ για δουλειά :D
Αυτή τη φορά είχα μαζί μου ένα καινούριο πανάκι μικροϊνών. Ακολουθώντας τις οδηγίες χρήσης έβαζα ποσότητα πάνω στο πανάκι πρώτα και μετά στα λάστιχα ομοιόμορφα το επάλειφα και στην εσωτερική πλευρά της τσιμούχας και όσο πιο ψηλά πάει το παράθυρο .
Έβαλα και λίγο γράσσο λαδιού στις μεταλικές κλειδώσεις τις οροφής όπως μου έχουν πει στο συνεργείο.
Για να μην πολυλογώ παιδιά το αμάξι έφτιαξε σημαντικά έως πάρα πολύ μετά από βόλτες που έκανα το διαπίστωσα.
Τι σαμαράκια πέρασα σήμερα, ανέβαινα ράμπες επίτηδες, έπεφτα σε λακούβες, κιχ δεν άκουσα!
Κάνας τριγμός ακούγεται πλέον μόνο αν πέσω σε καμιά λακουβάρα με ταχύτητα, οι τσιμούχες έχουν απακτήσει μια ελαστικότητα, καταλαβαίνεις δλδ ότι η σιλικόνη έκανε τη δουλειά της.

Παλιότερα απλά έριχνα πρώτα σιλικόνη στα λάστιχα και μετά ίσα που το ακούμπαγα με ένα πανάκι (ότι έβρισκα) έπεφτε και η μισή σιλικόνη μέσα στο αμάξι και βρόμαγε για 10 μέρες μετά, χωρίς να γίνεται σωστή δουλειά.

Ελπίζω μόνο και εύχομαι το αποτέλεσμα να κρατήσει για καιρό ;)

Πάντως παιδιά για να λέμε και του στραβού το δίκιο με τέτοιους σκατόδρομους τργμοί σε κάμπριο ειδικά είναι λογικό νομίζω να ακούγονται. Εδώ τρίζει το octavia 5 που έχουμε στην οικογένεια στο πίσω μέρος κάπου στην πόρτα και δεν είναι κλειδαριά.
Απλά στο δικό μου είχε παραγίνει τις τελευταίες μέρες (ίσως λόγω κρύου δεν ξέρω)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 19, 2009 5:30 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
καμία φωτογραφία του προιόντος?
είχα πάρει κι εγώ παλιά έναν αφρό σοναξ αλλά δεν έκανε και τίποτα.
τέτοιο είναι και αυτό που πήρες?



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 20, 2009 12:30 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 11:52 pm
Δημοσιεύσεις: 46
haris_k έγραψε:
καμία φωτογραφία του προιόντος?
είχα πάρει κι εγώ παλιά έναν αφρό σοναξ αλλά δεν έκανε και τίποτα.
τέτοιο είναι και αυτό που πήρες?


Χάρη θα στη πώ σύντομα γιατί την έχω στο αμάξι και δεν θυμάμαι ακριβή ονομασία.

ant δες τα pm σου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 20, 2009 5:48 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
Από υγρή σιλικόνη βάζω της Guard από το Carrefoyr και μου φαίνεται πιο καλό από τα άλλα.
Της Würth είχε πολύ διαλυτικό και δε μου άρεσε.



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 20, 2009 7:56 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 11:52 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Δυστυχώς εγώ τσάμπα ήλπιζα :(
Πέρασαν 24 ώρες από την ώρα που έβαλα και οι τριγμοί επανήλθαν... Τι να πω ρε γαμώτο, σκέφτομαι μήπως επειδή έχει κρύο παίζει και αυτό το ρόλο του και δε μαλακώνουν εύκολα τα λάστιχα...
Ενώ χθες η σιλικόνη είχε παραμείνει αρκετές ώρες στα λάστιχα σήμερα ναι μεν έχουν μια καθαρή όψη (φαίνονται σα καινούρια δλδ) αλλά είναι ξηρά...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 1:10 am 
κοιτα λιπαντικα σιλικονης χρησιμοποιουν και για να καθαρισουν/λιπανουν οπλα,που εχουν σαφως αυξημενες απαιτησεις.

Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει "τριγμοι".Συνηθως τριζουν δυο επιφανειες απο το ιδιο υλικο.Κοινως σιδερο με σιδερο.Οι τσιμουχες πως στο διαολο να τριζουν.
Αν τωρα τριζουν τα πλαστικα,δεν γινεται τιποτα.Γιατι ολα ειναι κουμπωτα και με τον καιρο αλλοιωνεται η "φυση" του πλαστικου.Μονο αν τα μονωσεις μεταξυ τους δεν θα τριζουν
Αυτο που θα προτεινα αρχικα ειναι να σφιξεις οτι βιδα βρεις με μια γρηγορη ματι και να δεις αν υπαρχει αλλαγη.

Αν δεν κανω λαθος η 3Μ εχει ενα φοβερο σπρευ για λαστιχα και τσιμουχες αυτοκινητου περα απο το gummibear της 1Ζ


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2009 11:05 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
τριγμούς εννοεί λογικά το τζάμι (δεν θα έχει πλαίσιο) της πόρτας με την τσιμούχα.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2009 1:00 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 11:52 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Γι' αυτό που λέει ο deathlock. Δεν τρίζει τσιμούχα με τσιμούχα.
Τρίζει το τζάμι με τη τσιμούχα για το λόγο ότι δεν έχει πλαίσιο η πόρτα.
Πάντως το θέμα τριγμοί είναι σχετικό το πώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας. Σε μένα πχ με λίγη μουσική δλδ γύρω στο 10 δεν ακούς τίποτα. Αν κλείσεις εντελώς ομως τη μουσική και πέσεις σε καμιά λακούβα, ακούς σπαστικούς θορύβους από τριβές παραθύρων με τα λάστιχα ή και στις μεταλικές ενώσεις της οροφής με τα λάστιχα της οροφής

Έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες όπως με την ποιότητα κατασκευής του αυτοκινήτου, με την ηλικία του , με τους καρόδρομους που κυκλοφορούμε και δεν παρουσιάζονται αποκλειστικά σε κάμπριο αυτοκίνητα αλλά και σε κλειστά. Είναι μην τύχει.

.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 23, 2009 11:39 am 
To praktiker εφερε 3m quick wax spray στα 16€


  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 6 από 27 [ 270 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 27  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: