Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 9:00 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 24 από 27 [ 270 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2020 9:45 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλησπερα φιλε μου ναι ετσι να ξεχνιομαστε που και που.............και αν σου ερθει καμια ιδεα απορια η κατι αλλο για αρθρο πε σμου να το κοιταξω.

Τωρα ΟΛΕΣ οι παρατηρησεις που εκανεσ ειναι ακριβωσ ετσι.

Καταρχην καλοριζικο, καλο δουλευιτο να το ευχψαρσιτηθεισ. ειναι αριστο μηχανημα αξιοπιστο ακι με υπομονη μπορεισ να πας παρα πολυ μακρυα.

Τωρα οσο αφορα την προετοιμασια νομιζω εισαι καλ, πλυσιμο++, πυλος σωστα++, deep crustal πολυ σωστα, ειναι μια πολυ καλη αλοιφη καθαρισμου του βενρικιου.........μια προσοχη θελει να την αφαιρεσεισ πολυ καλα απο πανω να μη στεγνωσει, εχει χημικα καθαρσιτικα μεσα και πολυ λιγα λειαντικα λογικα πολυ δουελια εκανε και το pad (σκετο ασετα με την αλοιφη)
φυσικα και τρεμει πολυ το μηχανημα ειδικα με 3ιντσε πλακιτσα νομιζω οταν θα βαλεισ την 5-6 οτι εχεις θα στρωσει αρκετα η δονηση του,
η εξτρα λαβη και πλαι η εμπειρια σου λεει σωστα ουτε και εγω τη χρησημοποιω ειτε ειναι τυπου Π ειτε ειναι πλαινη δεν χρησημευει καθολου γιατι και πολυ ελαφρια να τη κρατας τεινει νε γερνει και δυσκολευει στο να εχεισ ισιο το pad παρα διευκολυνει.

τι pads εχεισ παρει και τι αλοιφη? τελικα?



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2020 9:58 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2020 1:28 am
Δημοσιεύσεις: 27
Επειδή δεν έβρισκα κάτι άλλο όπως είχα πει πήρα τα Koch Chemie Polishing Pad Orange Antihologram x4 και
Koch Chemie Polishing Pad Soft Black χ2 (Εχω άλλα 2 μικρά για polishing).
Αλοιφή πήρα την Koch Chemie Fine Cut F6.01 (όχι την Menzerna 2500 που ήθελα γτ δεν την βρήκα σε 250ml, αλλά είναι αντίστοιχη).
Μετά θα περάσω το polish που ήδη έχω από την Meguiars και τέλος το κερί


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 26, 2020 10:01 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Τα pads που πήρες είναι εξαιρετικά . Όπως και η koch αλοιφή είναι πολύ καλή. Με αυτή πιθανότατο είναι να μη χρειαστείς δεύτερη μετά.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 30, 2020 12:31 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2020 1:28 am
Δημοσιεύσεις: 27
Πιασμένος, κουρασμένος, αλλά δικαιωμένος. :lol:
Το αποτέλεσμα πολύ καλό. Αλλά 3 μέρες τώρα μου βγήκε η πίστη.
1. Πλύσιμο
2. Πηλός (Built Hamber medium).
3. Meguiar's Deep Crystal Paint Cleaner Step 1. Πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα. Εφαρμογή με τον DA. Ζωντάνεψε το χρώμα και έβγαλε και κάποιες μικρές αράχνες.
4. Koch Chemie Fine Cut F6.01. Δουλέυτηκε με DA και Koch "Chemie Polishing Pad Orange Antihologram". Το αποτέλεσμα αρκετά ικανοποιητικό. Εξαφάνισε όλες τις επιφανειακές γρατσουνιές και φρεσκάρισε το βερνίκι. Δίνει καλή γυαλάδα επίσης.
5. Απουσίας IPA ή άλλου καθαριστικού πέρασα το Autoglym HD Cleasnser πριν το γυάλισμα.
6. Meguiar's Ulltimate Polish. Περάστηκε με DA και "Koch Chemie Polishing Pad Soft Black". Πολύ καλό προϊόν. Έβγαλε μια ωραία βαθιά γυαλάδα (Μαύρο χρώμα). Όχι πολύ εύκολο στο σκούπισμα!
7. Meguiar's Deep Crystal Carnauba WAX. Περάστηκε με το χέρι. Οκ δεν είναι και ότι καλύτερο σαν αποτέλεσμα. Επίσης δύσκολο στο σκούπισμα αν δεν πας panel by panel.
8. "Ντύσιμο" ελαστικών με Autoglym instant tyre dressing. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ άλλο προϊόν για ελαστικά. Τόσο ευχαριστημένος είμαι με αυτό. Δίνει μια ωραία φυσική όψη χωρίς να γυαλίζει και συντηρεί και τη γόμα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 30, 2020 8:38 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Τέλεια δουλειά μπράβο ελπίζω να άξιζε ο κόπος. Το σουιφτακι είναι μια κούκλα.....

Αν θες καλύτερα παντωσ αυτά τα βάζουμε εκεί που λέει
Δουλειές μελών



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2020 8:29 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Ένα πολύ καλό προιόν σύμφωνα με όσα διαβάζω και βλέπω σε βίντεο που ήρθε στην ελλάδα είναι το Turtle Wax ICE Seal N Shine Hybrid Sealant Spray Wax
Βασικά έχει μεγάλη διάρκεια (πιθανόν από όσο γράφεται να έχει PTFE). Το δεύτερο καλό είναι ότι εφαρμόζεται χωρίς κανένα πρόβλημα. Και το τρίτο
καλό είναι πως μπορεί να δουλευτεί και σας drying aid αν και για αυτή τη λειτουργία έχει βγάλει ένα άλλο προιόν τη Turtle Wax που είναι και στα 750ml.
Το κακό που έχει είναι πως αν συγκριθεί με το αναμφισβήτητα δυνατό BSD είναι ακριβότερο 1 με 1μιση ευρώ και είναι σε συσκευασία των 500ml.
Επίσης δεν ξέρω αν δίνει την όμορφη γυαλάδα του BSD. Μου φαίνεται πως στην Αμερική κυκλοφορεί και νεότερη έκδοση με την ίδια συσκευασία.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 30, 2020 7:52 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Τι να κάνω που τώρα είδα την μία πλευρά του ουρανού που είναι κοντά σε ένα πεύκο να είναι γεμάτη με μικρές κιλήδες;
Μάλλον είναι tree sap, γύρη, ρητίνη που έχει καθίσει καλά στο βερνίκι έχει κάνει θαμπά στίγμα. Τα δύο εξής που έκανα
είναι: Πυλός (κάτι ψηλά πήρε), WD40 άδικα έφαγα τον χρόνο μου. Διάβασα διάφορα για οινόπνευμα, alchohol, white spirit, bug and tag remover
κλπ. Το θέμα είναι να μην γεμίσω κανένα ράφι για να τις βγάλω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 01, 2020 1:38 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2020 1:39 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Το πρόβλημα λύθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Αλοιφαδόρος και πέρασμα με ψιλή αλοιφή. :plss:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:56 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Κάποιο drying aid για τα τζάμια ;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2021 12:03 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
To K2 roton και το roton pro τι διαφορά έχουν; είναι και τα δύο fall-out remover? Ή μονο το pro?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 24 από 27 [ 270 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: