Τώρα είναι Πέμ Μαρ 28, 2024 5:34 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 27 [ 270 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 14, 2009 1:22 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm
Δημοσιεύσεις: 81
tdm900twin έγραψε:
dimx-5 έγραψε:
Εμένα η λογική μου είναι ότι αυτό το βρισκεις και εδώ. Αν είναι να το φέρεις από έξω έχει και άλλα που θεωρούνται καλύτερα. Της Dodo, Chemical, Poorboy's κλπ


Μπορείς να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα?


Εγώ μόλις παρέλαβα το Poorboy's QD+. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά το θεωρούν από τα κορυφαία. Άλλο καλό είναι το Red Mist της Dodo.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 14, 2009 9:00 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 6:09 pm
Δημοσιεύσεις: 130
dimx-5 έγραψε:
tdm900twin έγραψε:
dimx-5 έγραψε:
Εμένα η λογική μου είναι ότι αυτό το βρισκεις και εδώ. Αν είναι να το φέρεις από έξω έχει και άλλα που θεωρούνται καλύτερα. Της Dodo, Chemical, Poorboy's κλπ


Μπορείς να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα?


Εγώ μόλις παρέλαβα το Poorboy's QD+. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά το θεωρούν από τα κορυφαία. Άλλο καλό είναι το Red Mist της Dodo.


Ειναι πιο καλό απο το Ulltimate Quick Detailer της Meguiars?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 15, 2009 12:45 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm
Δημοσιεύσεις: 81
creed έγραψε:
dimx-5 έγραψε:
tdm900twin έγραψε:
dimx-5 έγραψε:
Εμένα η λογική μου είναι ότι αυτό το βρισκεις και εδώ. Αν είναι να το φέρεις από έξω έχει και άλλα που θεωρούνται καλύτερα. Της Dodo, Chemical, Poorboy's κλπ


Μπορείς να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα?


Εγώ μόλις παρέλαβα το Poorboy's QD+. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά το θεωρούν από τα κορυφαία. Άλλο καλό είναι το Red Mist της Dodo.


Ειναι πιο καλό απο το Ulltimate Quick Detailer της Meguiars?

Μόλις το δοκιμάσω θα σου πω. Έχω δύο Quick Detailer της Meg, ένα είχα πάρει άσχετα και ένα μικρό από το κιτ με τον πηλό. Κανένα δεν με είχε ενθοσιάσει. Συνήθως, επειδή το αυτοκίνητο το κουνάω ελάχιστα, το βρίσκω καθαρό αλλά σκεπασμένο με σκόνη. Προσπάθησα 2-3 φορές να το επαναφέρω με το Detailer της Meg αλλά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Αφήνει ίχνη σαν σκληρό νερό. Θα δοκιμάσω το καινούργιο αμέσως μετά το πλύσιμο που θα κάνω και θα δούμε.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 15, 2009 5:27 pm 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
Το Ultimate Quik Detailer είναι το τελευταίο της Megs (Hydrophobic Polymer Technology) ... τώρα για το ότι σου αφήνει ίχνη ίσως φταίει ότι δεν το σκουπίζεις καλά,δεν πρέπει να μένει υγρή η επιφάνεια πρέπει να την στεγνώνεις ....



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 23, 2009 10:40 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2009 12:47 am
Δημοσιεύσεις: 39
Ποιες οι διαφορές σε αυτά τα 2 κεριά της Meguiars?

Meguiars Car Cleaner Wax #A1216
Εικόνα
Meguiars Deep Crystal System Carnauba Wax #A2216
Εικόνα
Για μαύρο μεταλλικό αμάξι μετά από SRP γυάλισμα τι προτείνετε?

***Οfftopic
: Αν πλύνω το αμάξι υποδειγματικά , το στεγνώσω κανονικά και το μεταφέρω σε μια απόσταση μισής ώρας σε άλλο χώρο , μπορώ να γυαλίσω και να κερώσω ή ακόμα και το να λερωθεί ελάχιστα πειράζει?Αν ας πούμε έχει λίγη σκόνη σε κάποιο σημείο ,δε μπορώ με ένα ψεκαστήρι νερού πχ να το καθαρίσω τοπικά , να το στεγνώσω και να αρχίσω το γυάλισμα?Γιατί στο σημείο που πλένω το αμάξι δε με διευκολύνει να το γυαλίσω/κερώσω κιόλας...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 10:22 am 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
Το Cleaner Wax είναι κερί ,όλα-σε-ένα (ΑΙΟ) (καθαρισμός χρώματος και κέρωμα)

Το Deep Crystal Carnauba Wax είναι ένα οργανικό κερί από Carnauba



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 1:20 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2009 12:47 am
Δημοσιεύσεις: 39
Αρα μετά το SRP , καλύτερα να βάλω το 2ο στο αμάξι ε?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 5:36 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
ναι το 1 είναι ανταγωνιστικό προϊόν του SRP



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 10:29 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2009 12:47 am
Δημοσιεύσεις: 39
Arty έγραψε:

***Οfftopic
: Αν πλύνω το αμάξι υποδειγματικά , το στεγνώσω κανονικά και το μεταφέρω σε μια απόσταση μισής ώρας σε άλλο χώρο , μπορώ να γυαλίσω και να κερώσω ή ακόμα και το να λερωθεί ελάχιστα πειράζει?Αν ας πούμε έχει λίγη σκόνη σε κάποιο σημείο ,δε μπορώ με ένα ψεκαστήρι νερού πχ να το καθαρίσω τοπικά , να το στεγνώσω και να αρχίσω το γυάλισμα?Γιατί στο σημείο που πλένω το αμάξι δε με διευκολύνει να το γυαλίσω/κερώσω κιόλας...


Για αυτό εδώ τι έχετε να πείτε?

Σόρρυ για τις απανωτές ερωτήσεις :oops: :oops: :oops: :P :P :P


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προϊόντα καθαρισμού και περιποίησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 25, 2009 10:43 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
Αυτό το σ/κ είχα καθαρισμό δερμάτινου σαλονιού με τα καινούρια προιόντα. Σας παραθέτω και τις εντυπώσεις μου από τη χρήση αυτών.


1.*Κατηγορία προϊόντος: 10 Καθαριστικά καθισμάτων
2.*Προϊόν: Meguiars Gold Class Rich Leather
3.
Συνημμένο:
MegsGoldClass.png

4.*Τιμή: 8.00€ από το ίντερνετ
5.Χαρακτηριστικά/Τρόπος χρήσης: Μικρή ποσότητα πάνω στο δέρμα και μασάζ με το χέρι (διάβασα ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνουμε εφαρμογή).
6.Εντυπώσεις: Δεν είδα κάπια ιδιαίτερη καθαριστική ικανότητα όμως φαίνεται ότι αναζωογονεί το δέρμα λόγω αυξημένης λιπαρότητας. Δίνει και μια λάμψη στο δέρμα η οποία δεν είναι ούτε υπερβολική ώστε να μιάζει ψεύτικο ούτε όμως και αμελητέα. Γενικά έμεινα ευχαριστημένος από το προιόν και για αυτό που προσφέρει μιας και είναι ένα 2 in 1 για δέρματα και η τιμή του είναι σχετικά χαμηλή (και σε συνάρτηση με την ποσότητα εφαρμογής - μικρή ποσότητα για μεγάλη επιφάνεια). Η μυρωδιά είναι παραπλήσια με αυτή του δέρματος (συν κάτι ακόμα το οποίο προφανώς προέρχεται από τα χημικά) η οποία όμως δεν φεύγει εύκολα (10 ώρες μετά και ακόμα έχω ανοιχτά τα παράθυρα). Δεν κατάλαβα αν τα καθάρισε καλά (τα στίγματα τα έβγαλε αλλά δεν νομίζω να έβγαλε και τα ανθρώπινα λίπη που επικάθονται καθημερινά) αλλά ή όψη του έδειχνε λαμπερή και αναζωογονημένη.

1.*Κατηγορία προϊόντος: 10 Καθαριστικά καθισμάτων
2.*Προϊόν: Gliptone liquid leather gentle cleaner και Liquid leather conditioner
3.
Συνημμένο:
gliptone.jpg

4.*Τιμή: 9.50€ από το ίντερνετ
5.Χαρακτηριστικά/Τρόπος χρήσης: Αρκετή ποσότητα από το πρώτο προιόν, μασάζ με το χέρι για να γίνει εφαρμογή παντού και σκούπισμα με microfiber. Μετά από μισή ώρα (περίπου τόσο έκανε να στεγνώσει) έριξα μικρότερη ποσότητα από το δεύτερο προιόν και απλά το άπλωσα με δεύτερο microfiber.
6.Εντυπώσεις: Αρκετά καλή καθαριστική ικανότητα του πρώτου προιόντος. Το microfiber γινότανε καφέ (ελπίζω να μην ήταν το χρώμα του δέρματος το οποίο είναι μαύρο). Κανένα από τα 2 προιόντα δεν ήταν ιδιαίτερα λιπαρό. Μετά την εφαρμογή και του δεύτερου προιόντος δεν είδα λάμψη στο δέρμα. Φαινόταν καθαρό αλλά δεν είχε σχεδόν καμία λάμψη, γεγονός που παρότι το είχε αναζωογονίσει δεν το φαινόταν να το έχει καθαρίσει. Ειδικά σε ταλαιπορημένα σημεία (σε σημεία που το δέρμα είχε "σπάσει") του αφαίρεσε κάθε ίχνος λάμψης και το έκανε ματ.
Η μυρωδιά του δεν ήταν και τόσο ευχάριστη όμως έφυγε γρήγορα. Γενικά νομίζω πως έκανε καύτερη δουλεία από το megs αλλά λόγω έλλειψης λάμψης δεν φάνηκε.

@χρήστος: Σε πρόλαβα!!! :D
Αν "έπαιξες" με τα προιόντα που φέραμε ανέβασε και εσύ να δω μήπως έκανες κάτι διαφορετικό και είχες διαφορετικά αποτελέσματα.



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 27 [ 270 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 27  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: