Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 3:59 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 101 από 101 [ 1008 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 97, 98, 99, 100, 101
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 07, 2020 10:42 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
johntsil έγραψε:
Γεια σας παιδιά,

Είμαι νεος στο θέμα detailing και έτσι σήμερα έριξα πολυ διάβασμα για να μάθω τα βάσικα. Εκτος απο αυτα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και είπα να ρωτήσω αν και κάποιος άλλος βρίσκεται στην θέση μου. Εγινε πρόσφατα κάτοχος ενός καινούργιου αυτοκινήτου και ως καινούργιο καταλαβαίνετε θέλω να το βλέπω πάντα γλυμένο :P Το πρόβλημα μου είναι οτι ενώ έχω χώρο για να το πλένω μόνος μου δεν υπάρχει πρίζα και ώς εκ τούτου ούτε πιεστικό. ( Αγαπημένοι γείτονες δεν λέω περισσότερα). Σκέφτηκα την λύση πιεστικού με μπαταρία αλλα βρήκα ένα ακριβούτσικο και με 90 bar μονο οπότε τσάμπα τα λεφτά. Δευτερον σκέφτηκα με κινητήρα βενζίνης αλλα ο θόρυβος νομίζω θα είναι πολύ. Ετσι έχω κατέληξα να πηγαίνω σε ενα self service πλυντήριο που δεν αφήνουν ουτε κουβάδες ουτε τίποτα και παλέβω με το πιεστικό να φύγουν οι οποιες βρωμίες που τώρα με τον ωραίο μας καιρο δεν φευγουν ουτε με αμοβολή αν δεν μπει χέρι :P Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ή τουλάχιστον να μου πει τον πιο βέλτιστο τρόπο να το πλένεις σε self service μήπως και βολευτώ έτσι. ( Να τονίσω ότι μπορώ κάλιστα να το πηγαίνω σε πλυντήρια κτλπ αλλα εκτος του ότι μαρέσει να το κάνω εγώ δεν μπορώ ναε εμπιστευτώ τουλάχιστον ακόμα αλλον να το κάνει)



Για να πλυνεις ενα αμαξι σωστα δε χρειαζεσαι πιεστικο. ΒΟηθαει μεν αλλα δεν ειναι και απαραιτητο. Κοιτα αυτο viewtopic.php?f=9&t=217&start=1910


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 07, 2020 10:56 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Συμφωνώ Λευτέρη μου και καλή χρονιά να έχεις με υγεία .



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 07, 2020 7:49 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2020 1:16 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Για επίμονους λεκέδες νομίζω ότι χρειάζεται αν δεν θες να χαλάσεις πολύ ώρα. Επίσης η πιθανότητα να μείνει έστω και λίγο χώμα πάνω και να το σέρνεις πέρα δόθε δεν αυξάνεται ? Επίσης το πλένει κάποιος σε self service να μου πει την γνώμη του ? Κάτι έχω ακούσει οτι σίγουρα δεν πρέπει να χρησιμοποιείς την βούρτσα που έχουν εκεί καθώς και το γυαλιστικό ή αλλα που βάζουν σε κάποια προγράμματα. Μόνο το πρόγραμμα με το σαπούνι και μετά ξέβγαλμα με το απιονισμένο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 07, 2020 10:08 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Σίγουρα δεν χρειάζεσαι απαραίτητα πιεστικό για να πλύνεις με ασφάλεια. Απλά όσο πιο πολύ πίεση τόσο πιο γρήγορα τελειώνεις.

Αν έπρεπε να πάω σε self service πλυντήριο εγώ θα έκανα το εξής.
1) Ένα γρήγορο πλύσιμο στο πιεστικό
2) Μετακινεις εκτός το αμαξι, εκεί συνήθως που μπορείς να το σκουπισεις, βγάζεις τον κουβά σου και σαπουνιζεις κανονικά.
3) Το ξαναπάς στο πιεστικό και το ξεπλένεις.

Συνήθως για να πλύνεις σωστά σε τέτοιο πλυντήριο πάντως πρέπει να δώσεις κάνα δεκαευρω...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 08, 2020 2:01 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Η γνώμη μου είναι, εφόσον θες πιεστικό και λογικά από ότι κατάλαβα έχεις νερό...
Πας σε self service να φύγουν τα χοντρά (με 3 περίπου €) και στη συνέχεια γυρνάς και το πλένεις με λάστιχο και γάντι με κουβά κανονικά στο σπίτι σου!
Άποψή μου πάντα, με δεδομένο ότι θες να χρησιμοποιήσεις πιεστικό.
Αλλιώς παίρνεις έναν ψεκαστήρα αφρού για πρόπλυση και με ένα πιστόλι στο λάστιχο(το οποίο έχει διάφορες επιλογές) κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και χωρίς καθόλου θόρυβο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 08, 2020 8:51 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2020 1:16 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Λογικά θα προχωρήσω στην τελευταία λύση. Σας ευχαριστώ πολυ όλους. Αν μπορεί κάποιος να παραθέση κανένα αξιόλογο και δοκιμασμένο ψεκαστήρα αφρού θα το εκτιμούσα πολυ να μην ψάχνω οτι να ναι. Θα ψάξω και για ανάλογα post εδω οπως και να έχει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 08, 2020 10:14 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Δες τον Epoca tec two foamer ή αν έχεις αποθηκη πάρε τον tec 10 !!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 10, 2020 11:13 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2020 1:16 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Τελικά προχωρησα στην αγορα του gloria fm30 γιατι δυστηχως δεν ειδα το παραπανω post. Ελπιζω να βγει καλος.Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 101 από 101 [ 1008 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 97, 98, 99, 100, 101

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: