Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 3:16 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 101 [ 1008 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 101  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 14, 2008 5:17 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Σκέφτομαι να δώσω λίγα χρήματα (μέχρι 100 euro max) να αγοράσω ένα πιεστικό - πλυστικό. Αξίζει τον κόπο ή πεταμένα λεφτά;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 15, 2008 9:48 pm 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 18, 2008 9:31 pm
Δημοσιεύσεις: 13
Τοποθεσία: Αθήνα - Πάτρα
Εγώ αγόρασα ένα πρόσφατα από το carrefour ένα karcher με 110 bar και 360lt/hr.Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι γνώμη έχετε για τα χημικά για αυτοκίνητο της karcher ή εαν μπορεις να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλα σαμπουάν αυτοκινήτου σε συνδυασμό με το πλυστικό;;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 16, 2008 8:18 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
@ cleaner έχω πάρει και εγώ ένα karcher πιεστικό πλυστικό. Να πω την αλήθεια για το καθεαυτό πλύσιμο του αυτοκινήτου δεν με βολεύει, αλλά είναι πολύ εξυπηρετικό για το πλύσιμο των ζαντών των θόλων και χαμηλά των μαρσπιέδων.

@mxmav3rick χημικά karcher δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα αν και για να είμαι ειλικρινής το μόνο που θα έμπαινα στην διαδικασία να αγοράσω θα ήταν το καθαριστικό για τις ζάντες που έχουν οτιδήποτε άλλο (για πλύσιμο αυτοκινήτου κέρωμα κτλ) πολύ απλά δεν τους εμπιστεύομαι, και πως να του εμπιστευτώ δηλαδή όταν μιλάμε για μία εταιρία που για το πλύσιμο του αυτοκινήτου έχει βγάλει ένα εξάρτημα για πλύσιμο με τα πιεστικά της με δύο πολύ σκληρές περιστρεφόμενες βούρτσες....λες και θα πλύνεις τοίχο. :(

Αυτό που αξίζει ίσως σαν εναλλακτική για χρήση με πιεστικό είναι ένας αφροποιητής (μην ξεγελαστείται από το βίντεο κάνει μόνο για πρόπλυση μετά πρέπει να γίνει και κανονικό πλύσιμο με σφουγγάρι αν θέλουμε καλό και χωρίς φθορές (αράχνιασμα) πλύσιμο). (βέβαια το εξάρτημα αυτό έχει γύρω στις 40 λίρες :oops: )

http://www.youtube.com/watch?v=phR_nyDwxvQ



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 21, 2008 1:15 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
deathlok έγραψε:


έχω δει παλιά στην Αλίμου να πλένουν έναν bmw Z4 με ένα μηχάνημα που έβγαζε αφρό, πολύ εντυπωσιακό πάντως!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 28, 2008 9:34 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 5:48 pm
Δημοσιεύσεις: 14
Καλησπέρα, εγώ δουλεύω ένα Karcher Κ4.98Μ και το πλύσιμο το κάνω με την τεχνική του snow foam bath. Παρήγγειλα ένα snow foam lance - όπως το λένε στο εξωτερικό - της autobrite και απλά σκεπάζω όλο το αυτοκίνητο με αφρό (προς το παρόν δουλεύω το σαπούνι της Karcher). Με το foam lance ο αφρός στέκεται επάνω στο αμάξι και δεν τρέχει στο πάτωμα. Έτσι το αφήνω για 5-10 λεπτά και το ξεπλένω με το vario power (πίεση). Αυτό αφήνει το αυτοκίνητο πεντακάθαρο από σκόνες, χώματα και χοντρή βρωμιά. Μετά το αυτοκίνητο πλένεται με το χέρι με ειδικό γάντι από μαλλί προβάτου από meguiars και στο τέλος ξεπλένω πάλι με πίεση με το vario power.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 30, 2008 3:31 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
ουσιαστικά το χρησιμοποιείς για πρόπλυση δλδ.

Αξίζει τα λεφτά του το foam lance; (έστω και για την πρόπλυση;)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 01, 2008 12:24 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2008 5:48 pm
Δημοσιεύσεις: 14
Κοίτα, καταρχήν αποκλείεται μόνο το σαπούνι (και ο αφρός) να αφαιρέσουν την μαυρίλα που μένει από τα κατάλοιπα του δρόμου, χωρίς να βάλεις χέρι. Ναι μεν θα είναι καθαρό από χώματα και σκόνες αλλά η μαυρίλα θα μένει, το "film" δηλαδή (έστω και λίγο). Αν έχεις λευκό αμάξι ή γενικά ανοιχτόχρωμο το βλέπεις άμεσα. Το δικό μου Karcher έχει δοχείο για σαπούνι αλλά η πρόσμιξη που κάνει είναι πολύ νερουλή με αποτέλεσμα να ξοδεύει το σαπούνι σε ελάχιστο χρόνο και το σαπούνι απλά να καταλήγει στο πάτωμα. Με το foam lance όμως επιτυγχάνεις το εξής. Δημιουργεί πλουσιότερο αφρό (κάνει καλύτερη ανάμειξη και φούσκωμα) με αποτέλεσμα ο αφρός να έχει μια πιο "στερεή" σύσταση με και ως αφρός πλέον να στέκεται επάνω στο αμάξι αντί να είναι υγρό και να κυλάει στο πάτωμα (συν ότι χρησιμοποιεί το μισό σαπούνι). Έτσι διαλύει τη βρώμα και την παρασύρει αργά προς τα κάτω. Μετά με ένα πέρασμα με την πίεση το αμάξι είναι πεντακάθαρο από σκόνες, χώματα και άλλα στερεά υλικά που μπορούν να προκαλέσουν φθορά στο χρώμα κατά το πλύσιμο με πετσέτα microfiber ή ειδικό γάντι. Επιπλέον το πλυστικό μηχάνημα είναι "σωτηρία" για το πλύσιμο των θόλων, ζαντών κλπ. Επίσης το δικό μου έχει ένα επιπλέον εξάρτημα το οποίο εκτοξεύει νερό με πάρα πολύ μεγάλη πίεση με αποτέλεσμα να ξεκολλάει την πιο απίστευτη βρώμα από το κάτω μέρος του αυτοκινήτου. Για παράδειγμα σου λέω πως έπλυνα το αμάξι του πατέρα μου, το οποίο το χρησιμοποιούμε ως "αγροτικό" και έχει να πλυθεί κάτω από τους θόλους από τον καιρό του Νώε. Χωρίς σαπούνι και χωρίς μούλιασμα με το εξάρτημα αυτό είδα ξανά το χρώμα από κάτω, με ένα πέρασμα.

Τώρα για το αν αξίζει θεωρώ ότι είναι θέμα απαιτήσεων και επιθυμιών. Πάντως επειδή το έψαξα και η Karcher βγάζει ένα foam lance, όμως στους κύκλους των detailers θεωρούν αυτό της Autobrite ότι βγάζει πιο πλούσιο αφρό και γενικώς είναι πιο επαγγελματικό (έχει στρόφιγγα πίεσης, 1 λίτρο δοχείο, μεταλλικό σώμα). Συγκεκριμένα αυτό που έχω πάρει λέγεται Heavy Duty foam lance.

Δες και ένα videακι http://www.youtube.com/watch?v=0S7X0r7F ... re=related



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 10, 2008 10:01 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
τα βιντεάκια τα έχω, με ενδιέφερε πιο πολύ η προσωπική σου άποψη. Από ότι κατάλαβα αξίζει για πρόπλυση αν είσαι λίγο "περίεργος" :plss:



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 23, 2009 7:09 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
μόλις ήρθε ο αφροποιητής που παράγγειλα θα ακολουθήσει εκτενές αναφορά - review :crws:



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 19, 2009 5:05 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 2:51 pm
Δημοσιεύσεις: 19
Τι πιστέυτε γι'αυτό http://www.skroutz.gr/s/34147/Bosch-Aquatak-10.html ?
Θα ειναι αποδοτικο και θα μπορω να κανω προπλυση? Εικόνα Ευχαριστω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 101 [ 1008 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 101  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: