Τώρα είναι Παρ Μάιος 17, 2024 4:21 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 100 από 101 [ 1008 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 97, 98, 99, 100, 101  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 29, 2019 10:11 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Καλησπέρα παιδιά,
Ελπίζω να μην έχει απαντηθεί στις σχεδόν 100 σελίδες που προηγούνται:
Έχω ένα πλυστικό Nilfisk 135 bar, πολύ δυνατό και αποδοτικό.
Είναι όμως -για μένα- θορυβώδες.
Ψάχνοντας, έμαθα για τα επαγωγικά μοτέρ της ίδιας εταιρείας, που κάνουν χαμηλότερο θόρυβο.
Δε μπορώ όμως να βρω πουθενά για εκείνα, αναλυτικά στοιχεία (db)a επιπέδων θορύβου,
για να συγκρίνω ας πούμε με το Karcher k4 silent που δίνει επίπεδο 81 db maximum.

[b]Ψάχνω ένα κατά το δυνατόν αθόρυβο πλυστικό 110-135 bar:

[/b]και αναφέρομαι σε αυτές τις δύο φίρμες μιας και ακούγονται από τις καλύτερες.
Αν κανείς έχει εντοπίσει ιδιαίτερα χαμηλού θορύβου πλυστικό που να αποδίδει για πλύσιμο οχήματος και να σηκώνει
aftermarket αφροποιητή παρακαλώ ας με ενημερώσει.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 31, 2019 10:04 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Καλημέρα, μήπως κάποιος έχει δουλέψει το Karcher k4 silent edition που διαφημίζεται για τον πολύ χαμηλό του θόρυβο, να μας γράψει εντυπώσεις;



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2019 6:31 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 1:01 am
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
giagior έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά,
Ελπίζω να μην έχει απαντηθεί στις σχεδόν 100 σελίδες που προηγούνται:
Έχω ένα πλυστικό Nilfisk 135 bar, πολύ δυνατό και αποδοτικό.
Είναι όμως -για μένα- θορυβώδες.
Ψάχνοντας, έμαθα για τα επαγωγικά μοτέρ της ίδιας εταιρείας, που κάνουν χαμηλότερο θόρυβο.
Δε μπορώ όμως να βρω πουθενά για εκείνα, αναλυτικά στοιχεία (db)a επιπέδων θορύβου,
για να συγκρίνω ας πούμε με το Karcher k4 silent που δίνει επίπεδο 81 db maximum.

[b]Ψάχνω ένα κατά το δυνατόν αθόρυβο πλυστικό 110-135 bar:

[/b]και αναφέρομαι σε αυτές τις δύο φίρμες μιας και ακούγονται από τις καλύτερες.
Αν κανείς έχει εντοπίσει ιδιαίτερα χαμηλού θορύβου πλυστικό που να αποδίδει για πλύσιμο οχήματος και να σηκώνει
aftermarket αφροποιητή παρακαλώ ας με ενημερώσει.


Εγω εχω το Nilfisk C 135.1-8I PAD X-TRA με το επαγωγικο μοτερ και το πηρα απο την αντιπροσωπεια απο την Θεσσαλονικη και οντως δεν ακουγεται σχεδον καθολου.. Σκεψου το χρησιμοποιω μεσημερι και ακομα δεν εχω φαει μπινελικι απο τον καλο μου γειτονα που με το που κανεις φασαρια το μεσημερι απλα καλει απεθειας την αστυνομια χαχαχαχα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2019 9:32 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Καλησπέρα,
Έχω κι εγώ το Nilfisk 135 bar (όχι το επαγωγικό) και πράγματι είναι πολύ ωραίο μηχάνημα.
Είχε στα εξαρτήματα του και έναν αφροποιητή, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος.
Έχετε να προτείνετε κάποιον της αγοράς, αλλά να προσαρμόζεται στο Nilfisk? Της Karcher πχ κάνει καλό αφρό?
Έχει να προτείνει κάποιος?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2019 11:46 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 1:01 am
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
S40momentum1800 έγραψε:
Καλησπέρα,
Έχω κι εγώ το Nilfisk 135 bar (όχι το επαγωγικό) και πράγματι είναι πολύ ωραίο μηχάνημα.
Είχε στα εξαρτήματα του και έναν αφροποιητή, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος.
Έχετε να προτείνετε κάποιον της αγοράς, αλλά να προσαρμόζεται στο Nilfisk? Της Karcher πχ κάνει καλό αφρό?
Έχει να προτείνει κάποιος?



Καλημερα φιλε μου. Υπαρχει υπεραναλυτικο τοπικ για τους αφροποιητες αλλα σου στελνω το λινκ απο αυτον που πηρα εγω συμβουλευομενος απο τα παιδια εδω που εχουν αναλυσει την καθε πτυχη στους αφροποιητες https://www.amazon.co.uk/Lance-Nilfisk- ... 2-fkmrnull


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2019 12:00 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 1:01 am
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Oηχος που παραγει το Nilfisk C 135.1-8I PAD X-TRA ειναι στα 89DB .. μολις κοιταξα την ταμπελα πανω στο πιεστικο


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 28, 2019 7:41 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
ScubaManiac έγραψε:
Oηχος που παραγει το Nilfisk C 135.1-8I PAD X-TRA ειναι στα 89DB .. μολις κοιταξα την ταμπελα πανω στο πιεστικο

Και δεν είναι θορυβώδες;! Εμένα το Nilfisk είχε 92 db αναγραφόμενα, ελάχιστη διαφορά για να πεις το δικό σου αθόρυβο. Εκτός αν το δουλεύεις με συγκεκριμένη χαμηλή πίεση αλλά και πάλι. Εν τέλει έχω παέι σε Karcher Silent k4 home, το δούλεψα μία φορά, είναι μέρα με τη νύχτα με το προηγούμενο σε θόρυβο!



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 28, 2019 7:48 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
S40momentum1800 έγραψε:
Καλησπέρα,
Έχω κι εγώ το Nilfisk 135 bar (όχι το επαγωγικό) και πράγματι είναι πολύ ωραίο μηχάνημα.
Είχε στα εξαρτήματα του και έναν αφροποιητή, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος.
Έχετε να προτείνετε κάποιον της αγοράς, αλλά να προσαρμόζεται στο Nilfisk? Της Karcher πχ κάνει καλό αφρό?
Έχει να προτείνει κάποιος?


Είχα πάρει το Nilfisk superfoam αφροποιητή (17 ευρώ) έκανε φουλ αφρό για αμάξι όμως ήταν μισόλιτρο, ενώ επίσης κάποια στιγμή το πάσο του δοχείου το έσφιξα παραπάνω και έσπασε. Η ποιότητα του πλαστικού του δοχείου δεν ήταν ιδιαίτερα καλή.
Κατόπιν πήρα αυτόν εδώ:
https://www.glaze.gr/GR/foam-lance-afro ... dodo-juice
Στην τιμή πρόσθεσε και έναν αντάπτορα Nilfisk 7 ευρώ για να δουλέψει.
Ο Dodojuice έχει δουλέψει κάποιες φορές χωρίς πρόβλημα, είναι μια χαρά και σαφώς ποιοτικότερος από τον superfoam της Nilfisk.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 07, 2020 1:25 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Ιαν 06, 2020 1:16 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Γεια σας παιδιά,

Είμαι νεος στο θέμα detailing και έτσι σήμερα έριξα πολυ διάβασμα για να μάθω τα βάσικα. Εκτος απο αυτα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και είπα να ρωτήσω αν και κάποιος άλλος βρίσκεται στην θέση μου. Εγινε πρόσφατα κάτοχος ενός καινούργιου αυτοκινήτου και ως καινούργιο καταλαβαίνετε θέλω να το βλέπω πάντα γλυμένο :P Το πρόβλημα μου είναι οτι ενώ έχω χώρο για να το πλένω μόνος μου δεν υπάρχει πρίζα και ώς εκ τούτου ούτε πιεστικό. ( Αγαπημένοι γείτονες δεν λέω περισσότερα). Σκέφτηκα την λύση πιεστικού με μπαταρία αλλα βρήκα ένα ακριβούτσικο και με 90 bar μονο οπότε τσάμπα τα λεφτά. Δευτερον σκέφτηκα με κινητήρα βενζίνης αλλα ο θόρυβος νομίζω θα είναι πολύ. Ετσι έχω κατέληξα να πηγαίνω σε ενα self service πλυντήριο που δεν αφήνουν ουτε κουβάδες ουτε τίποτα και παλέβω με το πιεστικό να φύγουν οι οποιες βρωμίες που τώρα με τον ωραίο μας καιρο δεν φευγουν ουτε με αμοβολή αν δεν μπει χέρι :P Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ή τουλάχιστον να μου πει τον πιο βέλτιστο τρόπο να το πλένεις σε self service μήπως και βολευτώ έτσι. ( Να τονίσω ότι μπορώ κάλιστα να το πηγαίνω σε πλυντήρια κτλπ αλλα εκτος του ότι μαρέσει να το κάνω εγώ δεν μπορώ ναε εμπιστευτώ τουλάχιστον ακόμα αλλον να το κάνει)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιεστικό (karcher κτλ)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 07, 2020 10:39 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Γιατί κατά τη γνώμη σου χρειάζεσαι πιεστικό ; Αν το πλένεις ...σχετικά συχνά;



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 100 από 101 [ 1008 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 97, 98, 99, 100, 101  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron