Τώρα είναι Παρ Μάιος 10, 2024 3:31 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 4 [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: CarPro Perl
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 9:55 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Την προηγουμενη εβδομαδα που πηγα να παρω απο τον Μιχαλη τα iron x ετυχε να εχει μολις παραλαβει το Pearl coat Protectant και μπηκα στον πειρασμο. Το Σαββατο αφου πλυθηκε περασα τους θολους και τα ελαστικα με σπρει σε αναλογια 1:1.
To αποτελεσμα μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και επιτελους βρηκα κατι που να μου αρεσει για να περναω τα ελαστικα. Βεβαια το προιον αυτο μπορει να χρησιμοποιηθει σε ολα τα λαστιχα/πλαστικα του αυτοκινητου μεσα/εξω με διαφορετικες αναλογιες. Ειναι υδροφοβικο οποτε θα κραταει καλυτερα στο εσωτερικο ειδικα σε σχεση με το poorboy's που βαζω. Η μυρωδια του ειναι καλη και σαν προιον ειναι πολυ ευκολο στην εφαρμογη του.

http://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=375&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=72

Μερικες φωτος απο το αποτελεσμα:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CarPro Pearl
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 10:33 am 
Προσωπικα νομιζω οτι παιζει ρολο παρα πολυ η υφη το πλαστικου και τα πλαινα του ελαστικου.
Σε αναλογια 1/3 εχω μπερδεμενες εντυπωσεις. Στα πλαστικα σε ενα sx4 εχει φοβερη αποδοση και μενει και μετα το πλυσιμο. Στο yaris Που τα πλαστικα ειναι ελαφρως πιο γυαλισμενα δεν εχει καλη αποδοση και αφηνει καποιες ψιλογραμμες.

Στα ελαστικα με την ιδια αναλογια γινονται κατραμι, χωρις καμμια γυαλαδα


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CarPro Pearl
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 10:53 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Κοιτα εγω το δοκιμασα σε αναλογια 1:1 και στους θολους και ειχε αυτο το αποτελεσμα. Απο την αλλη το trim gel της chemical guys αφου πλυθει το αυτοκινητο κανει σταμπες οπου ειχε νερο στα πλαστικα αριστερα/δεξια του παρμπριζ.
Ισως να παιζει και σε αυτο που λες αλλα να μην φταιει το προιον.



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CarPro Pearl
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 11:50 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Πολύ καλό Μιχάλη! :gjb:
Φαίντεται φοβερό προϊόν και το ότι αραιώνεται το κάνει πολύ συμφέρουσα αγορά και επίσης πιστεύω ότι μπορείς να παίξεις και με την όψη που δίνει.
Εχω διαβάσει ότι είναι πολύ κοντά η σύνθεση του με αυτή του 303 aerospace. Δεν ξέρω αν αληθεύει.
Περιμένουμε update και απο τη διάρκεια! 8-)
@Για εφαρμογή στις ρόδες κλπ θα πρέπει να είναι στεγνή η επιφάνεια και όχι με νερά επειδή θα επηρεάσει και το οπτικό αποτέλεσμα αλλά και θα πιτσιλάει.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: CarPro Pearl
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 1:59 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Οντως Μαρκο ειναι πολυ συμφερον αλλα και μπορεις να παιξεις με την αραιωση του για να παρεις το αποτελεσμα που θελεις.
Ενα tip επισης ειναι οτι στην εφαρμογη του χρησιμοποιησα mf καθως επισης πηρα και κατι φθηνα πανακια(σαν wettex) απο το σουπερ μαρκετ και περασα τα λαστιχα. Θα ενημερωσω στο επομενο πλυσιμο την διαρκεια του.



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποίηση Πλαστικών (εσωτερικών - εξωτερικών)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 10, 2011 10:58 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Εγώ δοκίμασα σήμερα το carpro PERL.
Έμεινα έκπληκτος!

Το χρησιμοποίησα σε αναλογία 1:3 τόσο στα εσωτερικά πλαστικά (η εταιρεία εκεί προτείνει 1:5 αλλά είπα να κάνω μια δοκιμή με πιο πυκνό) και στα εξωτερικά (εκεί προτείνεται 1:3).
Αμέσως έδωσε ένα βαθύ χρώμα, όχι όμως glossy αλλά ματ, απλά σου δίνει την αίσθηση του καινούριου, πολύ καλύτερα απ'ότι το natural look.
Παράλληλα, δουλεύεται πολύ ευκολότερα αφού ακόμα και αν δεν σκουπιστεί, δύσκολα θα κάνει διχρωμίες και περνιέται αρκετά ομοιόμορφα. Αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι είναι πολύ πιο υγρό από τα υπόλοιπα γαλακτώματα και γι'αυτό έχει ευκολότερη εφαρμογή, αν και λίγο πιο σπάταλη γιατί με το σπρέυ (δύσκολα εφαρμόζεται αλλιώς τόσο υγρό που είναι) χάνεται ορισμένη ποσότητα, εκτός κι αν ψεκάσεις απευθείας πάνω στο application pad, αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο να απλωθεί ομοιόμορφα χωρίς να σκουπιστεί με mf μετά.
Όλα αυτά στο εσωτερικό.

Στο εξωτερικό έπαθα επίσης πλάκα.
Πέρασα ένα σημείο στο Agila της οικογένειας (σε αυτό πρωτοδοκιμάζω πάντα τα καινούρια προϊόντα, σαν πειραματόζωο!) και στο αμέσως παραδίπλα δεν πέρασα (κάτι σαν 50:50) για να δω οπτική διαφορά κυρίως.
Πράγματι η διαφορά ήταν μεγάλη.
Μετά αποφασίζω να ρίξω και λίγο νερό να δω αν κάνει beading. Ε, εκεί ήταν το καλύτερο.
Δεν έκανε beading, αλλά έχει εκπληκτικό sheeting με αποτέλεσμα να μην μείνει σχεδόν καθόλου νερό πάνω στο κομμάτι αυτό, σε αντίθεση με το ακριβώς δίπλα. Μου το είχε πει ο Mike αλλά τόσο καλό δεν το περίμενα!
Και υπόψιν, με το που το σκούπισα απ'το λίγο νερό που είχε μείνει, το βαθύ χρώμα που είχε δώσει δεν είχε πειραχτεί καθόλου δείχνοντας και στην πράξη πως το προϊόν αυτό είναι υδροφοβικό.

Πέρασα και τσιμούχες όπου κι εκεί φάνηκε να κάνει καλή δουλειά, αν και νομίζω πως το Μ40 παραμένει τοπ στη λίστα και άφησα μόνο τα ελαστικά, όπου με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω τα καινούρια potenza της 320 μου (θα είναι η πρώτη τους περιποίηση).

Με λίγα λόγια έμεινα ενθουσιασμένος με το προϊόν αυτό και το συστήνω ανεπιφύλακτα, τόσο για εσωτερικό όσο και για εξωτερικό. Ελπίζω μόνο να μην τραβά τη σκόνη, αν και μέχρι στιγμής δεν μου έδειξε κάτι τέτοιο.
Είναι και άψογο value for money, αφού συνολικά χάλασα γύρω στα 30ml, άρα 10ml καθαρά PERL.
Η αναλογία μου φάνηκε αρκετά καλή και δε νομίζω πως χρειάζεται πιο αραιό για μέσα, τουλάχιστον για τα γούστα μου.

Πραγματικά μια δοκιμή αξίζει!



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποίηση Πλαστικών (εσωτερικών - εξωτερικών)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 10, 2011 11:30 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Ευχαριστουμε για το review Αρη.
Συνφωνω σε ολα για το συγκεκριμενο προιον. :gjb:



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποίηση Πλαστικών (εσωτερικών - εξωτερικών)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 11, 2011 2:38 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Πολύ ωραία! Ας δούμε πως θα τα πάει και με τη σκόνη στα εσωτερικά πλαστικά αλλά και εν καιρό στα εξωτερικά. Ίσως να βλέπουμε το hit του '11 !! ;)



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποίηση Πλαστικών (εσωτερικών - εξωτερικών)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 11, 2011 2:39 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Nα σαι καλά Αρη! Ευχαριστούμε και περιμένουμε ενημέρωση και για την πορεία του! :gjb:



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποίηση Πλαστικών (εσωτερικών - εξωτερικών)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 11, 2011 7:08 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
αρη συμφωνω σε ολα οσα εγραψες οντως εινα φανταστικο!!!και στα εξωτερικο πλαστικα με ενθουσιασε που δεν μαζευει σκονη,σε αντιθεση με αλλα γαλακτωματα!


μια σημειωση μονο στα 30ml που χρησιμοποιησες η καθαρη ποσοτητα perl ειναι 7,5ml. ;)



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 4 [ 35 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron