Τώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 9:17 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 22 από 26 [ 253 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 2:09 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Αρη ειλικρινα δεν θα με πειραζε αν το εβγαζαν σε μπουκαλακι και μου ελεγαν 2 χρονια διαρκεια αρκει να εκανε αυτα που υποσχεται. Μην γελοιομαστε νομιζω απο εδω μεσα καποια παιδια κανουν καλυτερες εφαρμογες απο πολλους ''επαγγελματιες'' του χωρου οποτε δεν νομιζω οτι στεκει αυτο σαν επιχειρημα. Για παραδειγμα στην Αγγλια ή σε καποια αλλη χωρα που ειναι διαδεδομενο το detailing γιατι δεν το βγαζουν στην λιανικη να το εφαρμοζει ο καθενας? Οπως βλεπεις ολοι μας εδω μεσα οταν κανουμε μια εφαρμογη προιοντος τηρουμε κατα γραμμα τις οδηγιες του κατασκευαστη για αυτο εχουμε αυτα τα αποτελεσματα οποτε γιατι να ειχαμε προβλημα με την εφαρμογη του ceramic? Αυτες απο οτι καταλαβα ειναι δικαιολογιες που λενε, αν ισχυει κατι τετοιο γιατι περασαν το ceramic σε αυτοκινητο γεματο αραχνη?

Δες στο 1.09 οπου φαινεται φωλια αραχνης οχι απλα αραχνη. Γιατι δεν προετοιμασαν την επιφανεια οπως επρεπε και σφραγισαν απο κατω τις αραχνες. Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι κατι δεν παει καλα με αυτο. Δεν εχω κατι με το προιον ουτε πουλαω κατι ανταγωνιστικο του, απλα δεν μου αρεσει να προσπαθουν να δελεασουν μη γνωστες του αντικειμενου γιατι προσωπικα σε εμενα που γνωριζω 2 πραγματα νομιζω οτι αυτη η εταιρεια δεν ανακαλυψε τον τροχο τουλαχιστον επι της παρουσης.



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 2:45 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 2:22 pm
Δημοσιεύσεις: 69
skywards έγραψε:
Αρη ειλικρινα δεν θα με πειραζε αν το εβγαζαν σε μπουκαλακι και μου ελεγαν 2 χρονια διαρκεια αρκει να εκανε αυτα που υποσχεται. Μην γελοιομαστε νομιζω απο εδω μεσα καποια παιδια κανουν καλυτερες εφαρμογες απο πολλους ''επαγγελματιες'' του χωρου οποτε δεν νομιζω οτι στεκει αυτο σαν επιχειρημα. Για παραδειγμα στην Αγγλια ή σε καποια αλλη χωρα που ειναι διαδεδομενο το detailing γιατι δεν το βγαζουν στην λιανικη να το εφαρμοζει ο καθενας? Οπως βλεπεις ολοι μας εδω μεσα οταν κανουμε μια εφαρμογη προιοντος τηρουμε κατα γραμμα τις οδηγιες του κατασκευαστη για αυτο εχουμε αυτα τα αποτελεσματα οποτε γιατι να ειχαμε προβλημα με την εφαρμογη του ceramic? Αυτες απο οτι καταλαβα ειναι δικαιολογιες που λενε, αν ισχυει κατι τετοιο γιατι περασαν το ceramic σε αυτοκινητο γεματο αραχνη?

Δες στο 1.09 οπου φαινεται φωλια αραχνης οχι απλα αραχνη. Γιατι δεν προετοιμασαν την επιφανεια οπως επρεπε και σφραγισαν απο κατω τις αραχνες. Ολα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι κατι δεν παει καλα με αυτο. Δεν εχω κατι με το προιον ουτε πουλαω κατι ανταγωνιστικο του, απλα δεν μου αρεσει να προσπαθουν να δελεασουν μη γνωστες του αντικειμενου γιατι προσωπικα σε εμενα που γνωριζω 2 πραγματα νομιζω οτι αυτη η εταιρεια δεν ανακαλυψε τον τροχο τουλαχιστον επι της παρουσης.

+1000

Ένα καλό προιόν δεν χρειάζεται ούτε "εφαρμοστές" ούτε περίεργες πρακτικές προώθησης ούτε κόλπα marketing και εγγυήσεις. Πουλάει από μόνο του!
Η Williams τώρα εννοείται ότι δεν ανακάλυψε τον τροχό... από πότε έχει τμήμα R&D για τέτοια προιόντα; Μάλλον για κάποιο rebrand προιόν μου κάνει. Φήμες λένε ότι είναι ένα version του G3 glasscoat.
Ακόμη και στο promo του Williams αναφέρει οτι είναι licensed product. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει ότι το παράγει η Williams. (hint: ψάξτε λίγο την Ultimotive ltd)
Οπότε όποιος θέλει κάτι τέτοιο παίρνει το Opticoat πχ και τελειώνει.
Όποιος θέλει εγγύηση παίρνει το Williams. (Αυτό πληρώνει στην ουσία)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 3:18 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Mιχάλη η αράχνη δεν παίζει κανένα ρόλο στο πόσο σωστά είναι προετοιμασμένη η επιφάνεια.
Είναι καθαρά αισθητικό θέμα, όχι ουσίας.

Για παράδειγμα μπορείς κάλλιστα να έχεις το μαξ αποτέλεσμα προστασίας-beading-sheeting κλπ από ένα κερί αν το αμάξι σου έχει αράχνη αλλά έχει γίνει σωστή προετοιμασία (πχ πηλός, καθαριστική αλοιφή κλπ).
Απλά στο μάτι δεν θα φαίνεται τόσο καλά.
Συνεπώς είτε έχει αράχνη είτε όχι ένα αμάξι, αν γίνει σωστή προετοιμασία το coat θα πρέπει να έχει ίδιο αποτέλεσμα.

Τώρα αυτό που λες για εμάς, πράγματι είναι αλήθεια πως μπορεί να το εφαρμόζαμε καλύτερα κι από ορισμένους εφαρμοστές.
Θεωρείς όμως πως είναι όλοι σαν εμάς? Εγώ πιστεύω πως ούτε το 10% δεν είναι. Με το άλλο 90% τι θα γινόταν όμως? Πως θα μπορούσε η εταιρεία να είναι σίγουρη ότι έγινε σωστή εφαρμογή ώστε να καλύπτει τις εγγυήσεις?

Κατά συνέπεια αυτό που λες θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει αν δεν υπήρχε καμία εγγύηση, όπως συμβαίνει και με ΟΛΑ τα κεριά, sealant, νανοπροϊόντα κλπ της αγοράς.
Αν εμένα το collinite κρατήσει 2 μήνες και όχι 4, δεν μπορώ να κάνω και πολλά ούτε θα μου επιστρέψει κανείς τα λεφτά μου ούτε θα μου το ξαναπεράσει.
Με το coat όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο αφού αν δεν κάνει όσα λέει η εταιρεία οφείλει επιδιορθώσεις ίσως και ακόμα επιστροφή χρημάτων.

Τέλος πάντων, όλα αυτά είναι για να γίνεται κουβέντα.
Το θέμα είναι αν το προϊόν κάνει πράγματι τη δουλειά που υπόσχεται.
Αυτό ελπίζω να φανεί στο επόμενο διάστημα μέσω μιας καλής δοκιμής.

Προσωπικά δεν έχω να πω κάτι άλλο, μιας και δεν έχω ΚΑΜΙΑ σχέση με το προϊόν αυτό, απλά έχω κάνει την κουβέντα που κάνουμε τώρα, εδώ και κάποιους μήνες πριν και ξέρω κάποια πράγματα παραπάνω αφού έχω μιλήσει άμεσα και με τις 2 πλευρές (αυτούς που είναι υπέρ του προϊόντος και αυτούς που είναι κατά) και δεν αναφέρομαι σε απλά άτομα όπως εγώ κι εσείς, αλλά σε εφαρμοστές-detailers.
Προς το παρόν δεν έχω καταλήξει σε κάτι με σιγουριά γι'αυτό δεν θέλω να το παίζω υπέρμαχος ενός προϊόντος που πράγματι μπορεί να μην αξίζει τα λεφτά του.
Αν ήμουν 100% σίγουρος άλλωστε θα το είχα τοποθετήσει κιόλας.
Απλά λέω και την άλλη άποψη ώστε η κουβέντα να γίνει όσο πιο αντικειμενική και εμπεριστατωμένη γίνεται.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 3:33 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Αρη κακα τα ψεματα οταν κανουμε σοβαρη δουλεια και πληρωνουμε 300-400 ευρω απαιτουμε και το αισθητικο κομματι να ειναι αψογο, αλλωστε η ιδια εταιρεια δηλωνει:

Παράθεση:
Το όχημα σας διατηρεί την καλύτερη δυνατή εμφάνιση γιατί το βερνίκι του οχήματος γίνεται ανθεκτικότερο και το χρώμα δεν ξεφτίζει, δεν αλλοιώνεται, δεν κάνει αράχνες, δεν φθείρεται από τις βούρτσες των πλυντηρίων αυτοκινήτων.

http://www.apahellas.gr/gr/car-protection-products.php
Πως γινεται να μην κανει αραχνες οταν τις εγκλωβιζει κατω απο το ceramic λοιπον?

Οσον αφορα για την εγγυηση θα μπορουσαν να μην αναφερουν στο μπουκαλακι καμια εγγυηση παρα μονο αν γινοταν η εφαρμογη μονο απο καποιον επαγγελματια που θα προτειναν αυτοι. Ετσι θα λυνοταν κι αυτο. ;)
Νομιζω οτι βαζοντας την λογικη και βλεποντας τα στοιχεια απο μια μικρη ερευνα που εκανα καταλληγω στο συμπερασμα οτι αυτο το προιον δεν με ικανοποιει βαση της τιμης του σε αναλογια με τα προσφερομενα οφελη. Μπορει να ικανοποιει καποιον που δεν μπορει να ξεχωρισει την αραχνη, καποιον που δεν ιδιαιτερες γνωσεις πανω στο detailing, εμενα παντως δεν μου λεει κατι. Μην ξεχνας οτι καποιοι κανουν κερωμα μονο με wet wax και εντυπωσιαζονται απο το αποτελεσμα.
Θα δειξει οπως λες στο τεστ που θα κανουμε και ελπιζω να μην κανει πισω ο εφαρμοστης γιατι ο ανταγωνισμος ειναι πολυ δυνατος.



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 4:51 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
skywards έγραψε:
Αρη κακα τα ψεματα οταν κανουμε σοβαρη δουλεια και πληρωνουμε 300-400 ευρω απαιτουμε και το αισθητικο κομματι να ειναι αψογο, αλλωστε η ιδια εταιρεια δηλωνει:

Παράθεση:
Το όχημα σας διατηρεί την καλύτερη δυνατή εμφάνιση γιατί το βερνίκι του οχήματος γίνεται ανθεκτικότερο και το χρώμα δεν ξεφτίζει, δεν αλλοιώνεται, δεν κάνει αράχνες, δεν φθείρεται από τις βούρτσες των πλυντηρίων αυτοκινήτων.

http://www.apahellas.gr/gr/car-protection-products.php
Πως γινεται να μην κανει αραχνες οταν τις εγκλωβιζει κατω απο το ceramic λοιπον?
.

Αυτό Μιχάλη είναι θέμα πελάτη.
Τα 300 ευρώ περιλαμβάνουν προετοιμασία του αμαξώματος (κάποια καθαριστική αλοιφή πιθανόν) και τοποθέτηση του προϊόντος, αν ο πελάτης θέλει και γυάλισμα τότε εννοείται πως πρέπει να πληρώσει έξτρα.
Αν κάποιος πάει για κέρωμα δηλαδή, ο detailer πρέπει να του κάνει με το ζόρι και γυάλισμα?
Προσωπικά θα έκανα γυάλισμα πριν το coat και οι περισσότεροι απ'ότι ξέρω έτσι κάνουν, αλλά δεν είναι όλοι έτσι.

Όσο για το άλλο, η εταιρεία λέει πως δεν γίνονται αράχνες όταν το coat τοποθετηθεί. Όχι ότι εξαφανίζονται οι ήδη υπάρχουσες!
Κατά συνέπεια, σύμφωνα πάντα με την εταιρεία, αν κάποιος έχει αράχνη και βάλει coat δεν θα αυξηθεί η αράχνη αυτή, όχι ότι θα φύγει και αυτή που είχε.

Σε αυτό που λες για τον εφαρμοστή, συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω πραγματικά πως θα τηρήσει τα λεγόμενά του.
Ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός και όταν ένα προϊόν κοστίζει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, πρέπει να έχει δώσει κάποια διαπιστευτήρια πρώτα.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 8:09 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Και μια ενημέρωση που είχα πριν λίγο και αφορά πιο πολύ τον Χάρη.
Την εβδομάδα που έρχεται θα γίνει αισίως η δοκιμή με πιο πιθανές μέρες την Τρίτη ή την Τετάρτη (το πότε ακριβώς ακόμα δεν το ξέρω) και το αυτοκίνητο θα πρέπει να παραμείνει 12 τουλάχιστον ώρες στο μαγαζί μετά την ολοκλήρωση της εφαρμογής.

Χάρη όλα εντάξει? Υπάρχουν μήπως κάποιες μέρες που δεν μπορείς?



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 10:44 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2011 6:35 pm
Δημοσιεύσεις: 19
καλησπερα.μια ερωτηση και απο εμενα.θεωρειται οτι αν εφαρμοστει το προιον περασει λιγος χρονος (ας πουμε μια ωρα) και παρουμε το αυτοκινητο υπαρχει προβλημα με την μετεπειτα συμπερηφορα του coat? η ειναι πιο φρονημο να του δωσουμε περισσοτερο χρονο για να στεγνωσει καλα? ρωτησα δυο διαφορετικους εφαρμοστες και πηρα τις παραπανω δυο διαφορετικες αποψεις. συγνωμη αν κουρασα αλλα η γνωμη σας με ενδιαφερει πολυ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 02, 2011 11:13 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Σίγουρα θέλει κάποιο curing time κατά τη διάρκεια του οποίου καλό είναι να μην βραχεί και γενικά να μην ταλαιπωρηθεί.
Η μία ώρα είναι λίγη.
Άφησέ το καλύτερα στον εφαρμοστή τη μέρα που θα το εφαρμόσει και πάρ'το την επόμενη. Αυτό θεωρώ πως είναι το ιδανικό.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 04, 2011 9:23 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2011 6:35 pm
Δημοσιεύσεις: 19
φιλε μου δεν ειμαι κατοχος bmw.που ξερεις ομως μπορει να γινω οποτε θα μπω και στο συγκεκριμενο forum.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic Coat Williams
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 06, 2011 10:57 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Ιουν 11, 2011 9:03 am
Δημοσιεύσεις: 28
Τοποθεσία: Πειραιας
Αυτο το προιον το εφαρμοζουν μονο στην Ελλαδα ή και σε αλλες χωρες;Εμενα δεν μου κανει τοσο εντυπωση για την προστασια που προσφερει οσο για την χρονικη διαρκεια που εχει.Η ολη διαδικασια εχει γυρω στα 300 ευρω το υλικο τι τιμη εχει;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 22 από 26 [ 253 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: